Rychlé vyhledávání

Reklama

Dotazy a odpovědi

Jak se dá zabránit přijmu hoaxových e-mailů
V naprosté většině případů jsou hoaxy psaným textem, proto je možné provádět kontrolu tzv. antispamovým filtrem a to buď v poštovním klientovi (Outlook, Thunderbird apod.) na svém počítači nebo přímo na e-mailovém serveru. Takto je možné odfiltrovavat nejenom hoaxy a podobné řetězové zprávy, ale také různé podvodné e-maily (phishing, loterie, nigerijske podvody) a další spam.
Nevýhodou antispamového filtru je, že ve výjimečných případech nebo při chybném nastavení může jako spam označit i očekávanou poštu.

V případě kontroly pošty asntispamovým filtrem na klientovi, si musíte zprávy nejdříve stáhnout ze serveru na svůj počítač a až teprve pak se provede kontrola na spam. Zprávy, které filtrem neprojdou jsou buď označeny nebo přesunuty do určité složky, kde je uživatel může ještě sám zkontrolovat, zda mezi ně nebyla omylem zařazena i očekávaná pošta, a pak podle svého uvážení může zprávy vymazat.

Pokud se kontrola provádí přímo na serveru, nedochází ke stahování nevyžádané pošty na klientův počítač, ale uživatel se musí občas přihlasit většinou přes webové rozhraní na server, aby si zkontroloval složku se spamem (pokud není spam přímo zahazován).

Určitou kombinací je, kdy se provádí kontrola na serveru, ale ten je pouze označuje, třeba tím, že do předmětu zprávy přidá pouze označení "***SPAM***" a uživatel si ji stáhne na svůj počítač, jako každou jinou zprávu a je už pouze na jeho zvážení, co s ní udělá. Samozřejmě, že je také možné využívat a kombinavat různá pravidla pro poštu na serveru nebo v poštovním klientu.

V případě klasických řetězových zpráv a hoaxů je situace složitější, protože jsou většinou rozesílány z e-mailových adres, se kterými běžně komunikujete. Existuje možnost přesvědčit své obchodní partnery, přátele a kamarády aby vám podobné nesmysly neposílali, protože tím nikomu neprospívají a také to odporuje netiketě. Vzhledem k tomu, že takovéto zprávy většinou obsahují i velké množství adres, stačí aby příjemce zprávy měl infikovaný počítač některým ze škodlivých kódů a na tyto adresy začne chodit nepříjemný spam a podvodné e-maily.
Občas dostávám spam ze své vlastní adresy, jak je to možné?
Podvrhování adresy odesílatele začaly používat před mnoha lety pisálci virů, aby nebylo možné varovat uživatele napadeného počítače, ze kterého se vir nebo lépe řečeno worm (červ) šířil.

V dnešní době se podvržení adres zneužívá zejména při rozesílání spamu, kdy většinou e-mailová adresa příjemce i odesílatele je totožná. V praxi to vypadá, že si spam poslal uživatel sám sobě. Tímto trikem se snaží spameři obelstít různé antispamové filtry.
Proč se nemá klikat na odkazy ve spamu?
Spam patří rovnou do koše, v žádném případě neklikáme na odkazy v něm uvedené! Spameři rozesílají e-maily s cílem přilákat uživatele na své stránky, kde nabízejí svoje zboží nebo pomocí e-mailu se snaží infikovat vaše počítače, aby se například staly sítí botnetu a mohly je zneužívat. Kliknutím na odkaz splníte jejich cíl.

To platí i pro link označovaný většinou jako "unsubscribe" - odhlásit se z přijímání e-mailu. V nejlepším případě se nic nestane, ale většinou tím potvrdíte funkčnost vaší e-mailové adresy a budete stále více dostávat různé spamy včetně podvodných e-mailů. V nejhorším případě vás tento odkaz může navést na nebezpečný kód, který se bude snažit infikovat váš počítač nějakou havětí.

Co je cílem serveru HOAX.cz?
Cílem serveru HOAX.cz je informování běžného uživatele Internetu o nástrahách, se kterými se může na této síti setkat a tím přispět k jeho vyšší bezpečnosti.
Hodnocení této činnosti si můžete přečíst v komentářích odborné poroty Křišťálové Lupy 2006.
Kdo podporuje a z čeho je financován tento server
Vznik a provoz serveru na svém začátku podporovaly zejména české a slovenské antivirové firmy (Alwil, Eset, Grisoft). Z jejich příspěvků byla hrazena podstatná část nákladů, zejména na programování a údržbu serveru. V současnoti je nejvýznamnějším partnerem antivirová společnost Eset.

Blok PHISHING byl podporován Českou spořitelnou, a.s., která byla generálním partnerem tohoto projektu v letech 2009 - 2016.

Dále v rámci sponzorství poskytuje firma Digital Action s.r.o. hostingové služby.
Významnou měrou pomáhají oslovení odborníci, kteří se snaží vysvětlit problematiku k tématu jednotlivých hoaxů.

Proč nevytvoříte a nerozešlete 'antihoaxovou zprávu' s popisem hoaxu s odkazem na HOAX.CZ a s doporučením aby to příjemce přeposlal dál? Bojovalo by se proti hoaxům jejich vlastní zbraní.
Server HOAX.CZ a jeho autoři nikdy nic takového nevytvořili, vytvářet nebudou a ani šíření podobné zprávy nepodporují!
Zároveň nikomu nedpoporučují něco podobného vymýšlet a rozesílat!

  1. Není možné proti řetězovým e-mailům bojovat a současně je vytvářet a podporovat! A to v žádném případě!
  2. Není to útok stejnou zbraní, zbytečně by byla obtěžována spousta nevinných lidí a většině z nich by se to jistě nelíbilo.
  3. V každém případě by to byl obyčejný otravný spam, přinejmenším odporující pravidlům netikety.
Podobné nešťastné nápady se občas objevují a na fóru také jeden návštěvník vytvořil anketu na toto téma.
Podle čeho poznáte, že určitý e-mail je hoax nebo podvod?
U některých typických hoaxů, falešných proseb o pomoc (zejména, když jsou slibovány peníze za šíření e-mailu) a dalších zpráv se pozná na první pohled, že jde o nesmysl, u jiných se musí další informace dohledávat z různých zdrojů, případně je nutné kontaktovat zainteresované osoby nebo získávat informace například od odborníků na příslušnou oblast, které se řetězová zpráva týká.
Je možné přebírat seznam aktuálně šířených hoaxů?
Ano, je zřízen zvláštní RSS kanál se seznamem nejčastěji šířených hoaxů za poslední období. Zájemci ho najdou zde: http://www.hoax.cz/export/rss_hoaxy.php.
Mohu být pravidelně informován e-mailem o novinkách na vašem serveru?
V současné době není zavedeno informování o novinkách e-mailem a v nejbližší době se ani neplánuje.

Server je zapojen do systému "Právě dnes", kde v části "Tech - Bezpečnost" je informační okénko s nadpisy několika posledních aktualit.

Dále můžete využívat RSS kanál, který najdete na adrese: http://www.hoax.cz/export/rss.php.

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé