Rychlé vyhledávání

Reklama

Česko si připomíná Den obětí zločinu z nenávisti

22.07.2015
Tisková zpráva SAFERINTERNET.CZ

Je Česká republika tolerantní země?
Česko si připomíná Den obětí zločinu z nenávisti


Den obětí zločinů z nenávisti, který připadá na 22. července, uctívá památku všech, kteří doplatili na netoleranci jiných. V České republice ho letos podporuje ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier. Národní centrum bezpečnějšího internetu jakožto národní koordinátor evropské kampaně Proti nenávisti při této příležitosti startuje soutěž pro mladé, ve které se jich ptá, jestli je Česko tolerantní zemí nebo ne.


Před čtyřmi lety se právě v tento den stal jeden z nejzrůdnějších zločinů spáchaných jednotlivcem v Evropě. V roce 2011 se celkem 77 norských občanů stalo oběťmi nenávisti Anderse Breivika. Jeho zvrácené důvody k tomuto děsivému činu se dají shrnout do jediného výrazu: NENÁVIST - HATE.


„Bohužel zločiny z nenávisti se dějí stále. A často se o nich nikdo ani nedozví. Proto kampaň Proti nenávisti – No Hate Speech Movement vyhlásila tento den Dnem obětí zločinů z nenávisti. Je třeba, aby si lidé uvědomili, že nenávist není řešení.“
říká zástupce kampaně v České republice Jan Huk z Národního centra bezpečnějšího internetu.

Kampaň Proti nenávisti již delší dobu bojuje za to, aby byl 22. červenec vyhlášen Dnem obětí zločinů motivovaných rasismem, xenofobií, náboženskou netolerancí, předsudky vůči lidem s jinou orientací, politickým přesvědčením a dalšími formami nenávisti i oficiálně. Zatím má podporu Organizace na podporu obětí 22. července, Norského parlamentu a Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

V České republice získala snaha o uznání tohoto dne jakožto pietní vzpomínky na všechny oběti zločinů z nenávisti cennou podporu od ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera. „Podporuji tuto kampaň, protože nenávist podle mě plodí jen nenávist a společnost řeší už i tak dost třaskavých témat, občané mají celou řadu jiných starostí. V každém případě nestojíme o fašizaci společnosti v České republice, ani o pohrůžky šibenicí a vyvolávání nenávisti.  Snažíme se rovněž vyzývat k větší a systematičtější diskusi ve společnosti, do níž se zapojí slušné politické i morální autority, ne ti, kteří na tématu populisticky jen parazitují a naopak situaci ještě více vyostřují, “ říká Jiří Dienstbier.

Současně upozorňuje, že násilí z nenávisti se velmi často dotýká marginalizovaných skupin lidí, je zacíleno na menšiny – etnické, národnostní, sexuální. Pachatelé a iniciátoři tohoto násilí využívají toho, že právě vyjmenované skupiny lidí doplácejí na určitý typ paušalizace a předsudků.

„Záměrně vznikající a šířící se hoaxy posilují potom i ve zbytku většinové společnosti další předsudky. S tím vším je nutné bojovat, kampaně jsou jedním z možných způsobů“, uzavírá ministr Jiří Dienstbier.

Iniciativu za vyhlášení dne 22. července dnem obětí zločinů z nenávisti podpořila i vládní kampaň Hate Free Culture, která spadá právě pod ministra Dienstbiera:  "Z naší zkušenosti vyplývá, že povědomí širší veřejnosti o trestných činech násilí z nenávisti, zejména jejich závažnosti, chybí. Někteří policisté do dnešní doby nemají dostatečné povědomí o tom, jak vyšetřování těchto případů uchopit - především ve věci práce s oběťmi těchto velmi citlivých trestných činů,“ vysvětluje koordinátor kampaně Lukáš Houdek.

„Oběti pak tyto činy většinou nehlásí, tudíž také jejich statistiky jsou v ČR poměrně nízké a mohou tak stát na okraji zájmu. Jakákoliv forma rozšiřování povědomí je důležitá a vyhlášení Dne obětí zločinů z nenávisti může být jednou z nich," dodává Houdek.

V současnosti je možné připojit své jméno pod petici, která již nasbírala přes čtyři tisíce podpisů na stránkách www.nohatespeechmovement.org.

Národní centrum bezpečnějšího internetu se v návaznosti na tento významný den rozhodlo vyhlásit kreativní soutěž pro mladé, ve které se budou zamýšlet nad tím, jak jsou lidé v České republice tolerantní. „Chceme, aby se mladí v České republice nad problematikou nenávisti vůči komukoliv, kdo se odlišuje, zamysleli. Proto jsme přichystali soutěž pro dospívající od 12 do 18 let, ve které mají za úkol napsat nám jediné – úvahu nad tím, jestli jsme my, občané České republiky tolerantní, či nikoliv. Jsme zvědaví, jak toto zadání pojmou,“ vysvětluje Tereza Zadražilová – manažerka primární prevence Národního centra bezpečnějšího internetu.

Zájemci se mohou zapojit na webu www.iSejf.cz, soutěž potrvá do konce srpna a hlavní výhrou bude atraktivní tablet.



No Hate Speech Movement je kampaň Rady Evropy, jejímž cílem je zvýšení angažovanosti mládeže, podpora vzdělání v oblasti lidských práv a mediální výchovy. Koordinátorem v České republice je Národní centrum bezpečnějšího internetu.


Jan Huk
SAFERINTERNET.CZ


Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé