Rychlé vyhledávání

Reklama

TZ AEC: Cestovní gigant napadený hackery obratem zaplatil. Dostal slevu

10.08.2020

Praha 3. srpna 2020 – Americká společnost CWT, specializující se na globální služby v oblasti ces-tovního ruchu, zaplatila 4,5 milionu dolarů výkupného hackerům. Útočníci za pomoci ransomwaru odcizili množství citlivých dat z firemního systému a zablokovali na 30 000 počítačů.


Komentář společnosti AEC:

Po nedávném útoku na společnost Garmin je tu další kybernetický incident, který zasáhl firmu svě-tového významu. Americký gigant CWT, poskytující komplexní služby v oblasti cestovního ruchu a právního poradenství, byl napaden ransomwarem Ragnar Locker. Útočníci požadovali výkupné ve výši 10 milionů USD.


Na tomto útoku je zajímavé především to, že se nejednalo pouze o zašifrování dat, která by mohla být obnovena ze zálohy, a zablokování na 30 000 stanic. Především došlo k odcizení až 2 TB dat včetně finančních zpráv, osobních údajů o zaměstnancích a důvěrných informacích o klientech. Stejný ransomware byl již dříve použit při obdobných útocích, například na portugalskou energetic-kou společnost Energias de Portugal.

Stále častěji se setkáváme s tím, že útočníkům už nejde jen o pouhé zašifrování dat,“ říká k tomu David Pecl, Senior Security Specialist společnosti AEC, a upřesňuje: „Aktuálním trendem je snaha o odcizení těch nejcitlivějších údajů, jejichž zveřejnění může mít jak finanční dopad, tak fatální vliv na pověst společnosti.

Společnost CWT se s největší pravděpodobností rozhodla výkupné obratem zaplatit, což dokazuje příchozí platba 4,5 milionu USD na bitcoinovou peněženku. Ta byla zmíněna v instrukcích zanecha-ných útočníky v napadených systémech.

Podle dostupných informací došlo k okamžitému vyjednávání mezi pověřenými představiteli CWT a útočníky. Ze zveřejněné komunikace je zřejmé, že díky ochotě firmy a rychlému sjednání „obcho-du“ poskytli útočníci napadené společnosti „slevu“.

Ransomware Ragnar Locker je zajímavý tím, jakým způsobem provádí šifrování souborů na napa-deném systému. Nejdříve vyhledá veškeré lokálně připojené disky a následně si sám nainstaluje Oracle VirtualBox. V něm pak vytvoří virtuální systém s Windows XP a do něj namapuje lokální dis-ky, které si našel v první části útoku. Šifrování ransomwarem následně probíhá z tohoto virtuálního systému.
O společnosti AEC

AEC patří již od svého založení v roce 1991 k předním poskytovatelům služeb v oblasti kybernetické bezpečnosti. Kvalita nabízených řešení se opírá o dlouholetou praxi v oblasti informační technologií a ověřené standardy, včetně legislativy EU. AEC pomáhá svým klientům řešit ty nejnáročnější bez-pečnostní výzvy dneška a zorientovat se v nových produktech a technologiích.
Společnost, mezi jejíž zákazníky patří finanční instituce, podniky z oblasti telekomunikací, utilit, ale i instituce veřejné správy, maximalizuje efektivitu svých opatření tím, že dokáže unikátním způsobem kombinovat přístupy a odbornosti etických hackerů, technologických inženýrů, konzultantů i zkušených audito-rů. Vedle toho rovněž disponuje týmy pro specifický servis, jako je forenzní analýza, brandprotecti-on, CSIRT a další, jejichž dostupnost je v České republice stále minimální.
Od roku 2019 je AEC čle-nem Aricoma Group, největšího ICT holdingu v regionu Česko-Slovensko. Členové Aricoma Group poskytují komplexní ICT služby pro firemní sféru a coby součást investiční skupiny KKCG jsou zákla-dem pro evropskou expanzi ICT aktivit této skupiny. Více se dozvíte na www.aec.cz.


Locked

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé