Rychlé vyhledávání

Reklama

Nebezpečný moderní jogurt

První výskyt: 10.2010

Text hoaxu

Verze 1

Evropské středisko pro potravinovou bezpečnost provedlo rozsáhlou výzkumnou studii na téměř 1.000 vzorcích jogurtů vyráběných různými mlékárenskými společnostmi, aby zjistilo, jestli jsou tolik oblíbené jogurty zdravé, jak tvrdí reklama. Výsledky výzkumu se ukázaly být zklamáním: jogurty nemají na lidské tělo zázračný terapeutický efekt, ani nezlepšují imunitní systém.

Podle výzkumu nemají jogurty žádná pozitivní vliv na chemické procesy v lidském zažívacím systému. Vlastně jsou jogurtové nápoje zcela neprospěšné – tělo nerevitalizují, jak tvrdí reklamní slogany jejich výrobců, uvedl Medpulse.

Mnoho společností vyrábějících jogurty stále působí na potenciální zákazníky starými slogany, tvrdícími, že jejich produkty mají vysoce pozitivní vliv na zažívací systém a tělo jako celek.

Zkrátka jogurt není nic jiného, než atrapa. Navíc některé jogurty, stejně jako další typy mlékárenských produktů, mohou být pro lidské zdraví nebezpečné. Mnoho jogurtů dostupných dnes ve všech obchodech na světě nemá s produktem vymyšleným před několika tisíci let na území moderního Bulharska nic společného.

Stále věříte mýtům o probatických bakteriích, které zlepšují imunitní systém a zažívací trakt? Pokud ano, jste oblbováni.

V Moskvě došlo k mnoha případům, kdy lidé vedoucí zdravý způsob života byli nakonec hospitalizováni. Mnozí z těchto pacientů byli diagnostikováni s pankreatolýzou. Po dotazu na jejich jídelníček řekli, že konzumovali jogurtové nápoje Danone, jako Actimel a další. Pankreatolýza je velmi nebezpečná nemoc, která ničí slinivku.

Na tomto faktu není nic překvapivého. Actimel, jako mnoho dalších produktů Danone, obsahuje E1442 – geneticky modifikovaný kukuřičný škrob, zahušťovadlo. Geneticky modifikované typy škrobů mají velké molekuly. Chemici, kteří takové látky vyrábí, říkají, že je nemožné předpovědět, jak se budou tato molekulární monstra chovat v lidském těle.

Nebezpečné škroby jsou obsaženy nejen v kultivovaných mléčných výrobcích, ale také v kečupech a majonézách. Vědci stále neví, jestli se tyto škroby během trávícího procesu rozkládají, a jak. Faktem je, že moderní medicína nyní musí pouze umožnit předpokládat, že takové škroby útočí na slinivku lidské bytosti.

Lidské tělo očividně neví, jaký druh enzymů má vyrábět, aby rozštěpilo tak monstrózně velké molekuly.

Co se týká zázračných probatických bakterií v moderních jogurtech, bylo zjištěno, že takové bakterie mohou v lidském žaludku vydržet pouze několik minut. Protože nemohou mít na zažívací trakt léčebný vliv. Člověk by měl mít také na paměti fakt, že kultivované mléčné produkty, které byly uskladněny měsíce nebo déle, nemohou přinést vůbec nic dobrého. Když takové jogurty kupujete, jen vyhazujete své peníze (a ničíte si své zdraví – p.p.).

Verze 2

Je to tak a je to pravda - nejoblíbenější jogurty nejsou jogurty, ale zahuštěná obarvená hmota, která mléko neviděla ani z vrtulníku.
Když jsem dělala analýzu bifidobakterií, víš, že jsem nesnášela Danone, zjistili jsme na laboratorních testech, že bifida v dlouho trvanlivých jogurtech jsou zvířecího původu tedy Bifidus esencis v nomenklatuře nenajdeš, je to nejčastěji bifidus avicenc a ten skutečně není našemu tělu vlastní - je izolován z kachen a dobře a dlouho přežívá - protože aby jsi mohla uvést, že to je bifi musí to mít i v den konce záruky určitou hodnotu bakterií.
Některé státy mají zákaz používat jiné než lidské kultury a to proto, že určitý počet bakterií je schopen projít žaludkem a dojít do střev a u imunitně oslabených jedinců byly pozorovány časté výskyty tumorů např. je to ze studie z USA, kterou jsem použila ve své diplomové práci na téma bifidobakterie. Také tyto nelidské bakterie mohou nahradit původní mikroflóru a způsobovat průjmy. Osobně doporučuji jogurty ve skle jihočeské nebo Holandia bílé a to ovoce si přidat své. Acidofilní mléko Kunín bílé.
U modifikovaných škrobů z kukuřice stejně jako u transgení kukuřice dělal výzkum můj profesor na VŠ a zjistil, že v 5 generaci potkanů je tak otřesný výskyt mustací a od 3 výskyt nádorů, že do nás vždy hřímal, že je naší povinností nepustit to do naší země.... bohužel je to tu.

To klidně můžeš poslat známým mám na to diplomku a represí od Danone se nebojím

/:o) Mám plakát danone s nápisem Dr. Ládin doporučuje... miliony přáteských bakterií /:o)) a stojím si za tím.


Verze 3

Všimli jste si, že přestala reklama "zelených žen" na jogurt?

Pošlete komu můžete!!! POUŽÍVÁ SE "ZVÍŘECÍ" STŘEVNÍ MIKROFLORA DO MLÉČNÝCH VÝROBKŮ DANONE!

Actimel, jako mnoho dalších produktů Danone, obsahuje E1442 - geneticky modifikovaný kukuřičný škrob, zahušťovadlo.... ničící slinivku... Nebezpečné škroby jsou obsaženy nejen v kultivovaných mléčných výrobcích, ale také v kečupech a majonézách. Ing. Jiřina Charvátová  vedoucí střediska laboratoří  Nejoblíbenější jogurty nejsou jogurty, ale zahuštěná obarvená hmota, která mléko neviděla ani z vrtulníku. Když jsme dělali analýzu bifidobakterií, zjistili jsme na laboratorních testech, že bifida v dlouhotrvanlivých jogurtech jsou zvířecího původu tedy Bifidus esencis. Je to nejčastěji bifidus avicenc a ten skutečně není našemu tělu vlastní - je izolován z kachen a dobře a dlouho přežívá.  Některé státy mají zákaz používat jiné než lidské kultury a to proto, že určitý počet bakterií je schopen projít žaludkem a dojít do střev a u imunitně oslabených jedinců byly pozorovány časté výskyty tumorů, např. je to ze studie z USA, kterou jsem použila ve své diplomové práci na téma bifidobakterie.

Také tyto nelidské bakterie mohou nahradit původní mikroflóru a způsobovat průjmy. Osobně doporučuji jogurty ve skle jihočeské nebo Holandia bílé a ovoce si přidat své. Acidofilní mléko Kunín bílé.  U modifikovaných škrobů z kukuřice stejně jako u transgenní kukuřice dělal výzkum můj profesor na VŠ a zjistil, že v 5. generaci potkanů je tak otřesný výskyt mutací a od 3. výskyt nádorů, že na nás vždy hřímal, že je naší povinností nepustit to do naší země... Bohužel je to tu.

Toto klidně můžete poslat známým, mám na to diplomku a represí od Danone se nebojím.  MUDr. Dagmar Rašková  Lékařka, Ambulance lékařské genetiky  GENNET, s.r.o.


verze hoaxu kolující na přelomu roku 2018-2019 po sociálních sítích

Poznámka redaktora

Nejstarší verzi tohoto textu jsem našel na serveru PRAVDA.RU v anglickém článku Modern yogurts fool several generations ze dne 20.10.2010. Ostatní verze včetně českých jsou s pozdějším datumem.

Snažil jsem se najít zmiňovanou European center for food safety and quality, ale jediná zmínka byla tomto článku na Wine News. Všechny ostatní výsledky odkazovaly na další kopie článku o jogurtech.

Existuje americká Center for Food Safety, ale ta žádnou podobnou zprávu o jogurtech nevydala.Na stránkách Danone si můžete přečíst stanovisko k hoaxu a je zde i k dispozici několikastránkový dokument ve formátu PDF. Na posledních dvou stranách dokumentů je i odpověď osob citovaných v hoaxu, kde se od šířeného článku distancují.


Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby

Komentář SVS

Dobrý den


Tak snad by se dalo k podivnému článku uvést toto:

Možná by chtělo uvést na pravou míru již probatické bakterie, protože nejde o probatické, ale probiotické. (probace – zkoušení × probiotikum – látka podporující biologické pochody). Ale může jít o překlep.

Nesmyslnou věcí je  je geneticky modifikovaný škrob. Škroby se modifikují buďto fyzikálně – tj. teplem, tlakem atd., nebo chemicky. Uváděný příklad E1442, to je  Hydroxypropyldiškrobový difosforečnan, patří mezi chemicky modifikované škroby, jejichž použití je v neochucených mléčných výrobcích zakázáno (vyhláška  Ministerstva zdravotnictví č. 4/2008 Sb., kterou se stanoví druhy a podmínky použití přídatných látek a extrakčních rozpouštědel při výrobě potravin, §4, odst. 3., písm. f). Do výrobku by se mohly tyto látky dostat legálně pouze spolu s ochucující složkou.

Určitě lze pochybovat o pravdivosti článku v tvrzení o neprospěšnosti jogurtů, protože existují desítky studií, potvrzujících opak. Každý student medicíny ať humánní, tak veterinární se během studia dozvídá o úloze laktobacilů a streptokoků z jogurtové kultury při antibiotické léčbě pacientů. Proč by najednou jedna studie a jeden senzační článek měl obrátit dlouholeté zkušenosti na hlavu?
Je pravdou, že jogurtové bakterie přežívají jen velmi málo průchod žaludkem. Proto jsou a mohou být kysané výrobky obohaceny tzv. probiotickou kulturou, tedy mikroorganismy, které kyselé prostředí žaludku přežijí, následně osidlují střevní trakt a zamezují množení nežádoucích, nebo dokonce choroboplodných zárodků.

Vůbec nejasné je, co myslí autor článku tvrzením o kultivovaných mléčných produktech. Kultivované snad může být lidské chování, ale u mléčných výrobků se hovoří o kysání.

V každém případě jogurt byl a je jogurtem pouze tehdy, když obsahuje ŽIVÉ jogurtové bakterie (Streptococcus  salivarius subsp. thermophilus a Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus) ve vyvážením poměru a v množství nejméně 10 milionů v jednom gramu.

A těm, kdo mají jogurty rádi, a chtějí opravdu „jogurt“, ať si přečtou etiketu, zda jde opravdu o čistý jogurt živý bez škrobu, nějaké vlákniny exotického jména apod. Na trhu u nás takové jsou, snad lze jmenovat bílého Maxe, Hollandii selský, nebo Farmářský, a jiné….


Josef Duben
tisk. mluvčí SVS ČRStanovisko Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D. z Centra výživy FTNsP

Na internetu se opět šíří „zaručené informace“ o škodlivosti jogurtů a jogurtových nápojů. Pod hlavičkou „Evropské středisko pro potravinovou bezpečnost“ a Medpulse šíří zprávy, které nemají s pravdou nic společného.

Jogurt vzniká kvašením mléka pomocí bakterie Lactobacillus bulgaricus, přítomnost těchto bakterií udržuje rovnováhu v lidském střevě, imunitní systém střeva je nucen tyto bakterie rozpoznávat, a tím se udržuje v činnosti. Některé jogurty navíc obsahují další kultury nazývané jako probiotické (nikoliv zázračné probatické (pokusné ?) – jak zapracoval automatický korektor chyb), to znamená takové, které organismu přinášejí další pozitivní efekty. Tvrzení, že po průchodu žaludkem nezůstane žádná bakterie živá, opět svědčí o neznalosti autora z oboru fyziologie nebo neochotu se jakoukoliv lékařskou vědou rozptylovat. Moderní jsou přece poplašné zprávy. Počet bakterií po průchodu žaludkem klesá, sníží se o 2-3 řády, pokud je konzumován kvalitní výrobek, zůstane ještě dostatek bakterií, které jsou účinné.

Perlou celého článku je obava autora o to, jak bude tělo rozkládat škroby (jednoduše amylázou ze slin či slinivky břišní) a jak jejich přítomnost způsobí pankreatolýzu. Překlad slova pankreatolýza je rozklad pankreatu, tato nemoc neexistuje, nebyla popsána. Akutní zánět břišní slinivky bude způsobem spíše konzumací destilátů než mléčných výrobků.

Článek řadím do své sbírky nesmyslů a věřím, že mu rozumně uvažující veřejnost dá stejnou známku jako já, tedy nedostatečnou.

Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D.
Vedoucí gastroenterologické a metabolické jednotky
intenzivní péče II. interní kliniky a Centra výživy, FTNsP

Člen Fóra zdravé výživyReakce společnosti DAANONE ke 2. verzi hoaxu

Dovolte, abychom za společnost Danone reagovali na uvedené informace:

1. Jogurty jsou naší legislativou přesně definovány jako produkt vzniklý fermentací mléka, smetany nebo jejich směsí přesně definovanou symbiotickou směsí jogurtových kultur (Lactobacillus  delbrueckii subsp. bulgaricus a Streptococcus termophilus ). Živé mikroorganismy, které zajišťují přeměnu mléka na jogurt prokysáváním mléčného cukru laktózy, vyžadují optimální podmínky pro růst jak z pohledu teploty, dostatku živin a jsou citlivé na přítomnost  cizorodých látek ( antibiotik, zbytků desinfekce atd.. Proto je pro výrobu jogurtů nutné používat mléko té nejvyšší kvality. Jogurt Activia přesně odpovídá definici jogurtu a navíc obsahuje probiotickou  bakterii  Bifidus animalis subsp.lactis s kmenovým označením DN 173 010, který nese obchodní název Bifidus Actiregularis®.

2. Novorozenec má těsně po porodu trávicí trakt sterilní a postupem času je osidlován mikroorganismy. Za pozitivní je obecně považováno osidlování bifidobakteriemi.  Trávicí trakt člověka  je postupně osídlován těmi mikroorganismy, které se vyskytují v jeho prostředí a které přijme s potravou a pitím. Podmínkou , aby zůstaly v našem těle je, že musí být schopny žít při teplotě lidského těla v určité rovnováze s jinými mikroorganismy při podmínkách trávicího traktu ( bez přístupu kyslíku, určité kyselosti atd. ) a musí být schopny vyžít ze zbytků naší stravy nebo s dalších produktů z ní vzniklých. Z pohledu vývoje si musíme uvědomit, že mikroorganismy  existovaly na Zemi miliony let před lidmi. Uvádí-li se původ, je tím myšleno, že byly v lidském organismu objeveny.
K uvedeným kmenům bychom chtěli uvést:
  • Bifidus esencis neexistuje.  Autorka má patrně na mysli patentovaný mikroorganismus  Bifidus animalis subsp.lactis s kmenovým označením DN 173 010, který nese obchodní název Bifidus Actiregularis a který je používán ve výrobcích společnosti Danone. Jak zjistíte z Bergeyova manuálu z roku 2012 ( jakási " bible" pro bakteriologii ), tento druh byl izolován z kojenců i dospělích lidí, a je považován za probiotický pro člověka. Má schopnost přežívat průchod žaludkem a dostávat se ve velkých koncentracích do střev.
  • Bifidus avicenc není v tomto manuálu uveden - neexistuje.
Obecně platí pravidlo, že veškeré mikroorganismy používané pro lidskou výživu jsou před použitím kontrolovány s cílem, prokázat a zajistit jejich zdravotní nezávadnost.
V posledním odstavci dochází k záměně pojmu fyzikálně modifikované škrobu a geneticky modifikovaného škrobu, tedy takového, který pochází z rostliny, kde byla záměrně změněna genetická výbava. To jsou dvě naprosto odlišné věci, které nelze spojovat. Společnost Danone používá ve svých výrobcích pouze suroviny bez genetické modifikace, takže se našich výrobků uvedené tvrzení ani nemůže týkat.
Na závěr:
Jogurtové bakterie (Lactobacillus  delbrueckii subsp. bulgaricus a Streptococcus termophilus) byly izolovány převážně z horských lučních porostů, a v lidském těle v podstatě nepřežívají (nepřežijí průchod žaludkem a dvanáctníkem). Přesto tím, že fermentují mléčný cukr na kyselinu mléčnou, hrají vysoce pozitivní roli z pohledu lidské výživy.

Danone, a. s.Stanovisko DANONE k fámě o jogurtech (PDF). Na posledních dvou stranách je i vyjádření osob údajně citovaných v šířeném hoaxu, které se od textu distancují.
Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/nebezpecny-moderni-jogurt/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=1127

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé