Stoprocentní zatížení procesoru ve správci úloh (ne)znamená virus v počítači
První výskyt: 05.2022
Text hoaxu
Jak poznáte, že máte v počítači virus.
Jestliže spustíte Správce úloh (Ctrl + Shift + Esc) a zatížení procesoru vyskočí na 100 % a pak to bude rychle klesat dolů, aby se virus schoval.
To je typické chování virusu.
Poznámka redaktora
Za touto pochybnou radou následuje v jednom videu doporučení na jistý antivirový program.
Ozvalo se mi pár lidí, kteří tomu nesmyslu uvěřili a dokonce propagovaný program si stáhli a pak mě prosili o radu, že v počítači mají virus a nemohou ho najít.
Podívejme se na celou situaci blíž:
- To, že po spuštění Správce úloh vyletí výkon procesoru na malou chvilku na 100 % a pak rychle klesne je celkem běžný jev, protože si program Správce úloh v tom okamžiku rychle zjištuje potřebné informace, aby je mohl zobrazit.
- Po načtení informací výkon procesoru klesne na běžné hodnoty, tedy do stavu před spuštěním Správce úloh, většinou pod 10 %, ale hodnoty mohou být i vyšší, záleží co na počítači zrovna děláte.
Na ilustračním obrázku je ukázáno spuštění komprimace pomocí 7z, kdy procesor využívá kolem 90 % výkonu.
Proto je popisovaný návod jako jisté odhalení viru nesmyslný a ani propagovaný antivirový program nic nemohl najít. Celý popisovaný návod jen vyvolal zbytečnou paniku u nachytaných uživatelů.
Ale aby informace byla úplná
Pokud je v počítači opravdu nějaká havěť, určitě vyžere část výkonu. Záleží co páchá. Většinou se snaží chovat nenápadně, aby vydržela ve stroji co nejdéle.
Ale jestliže se snaží přímo škodit, například šifrovat disk nebo těžit kryptoměnu, pak aktivita takové havěti může být celkem znatelná na výkonu procesoru a ve Správci úloh se můžeme podívat, jaké procesy běží, kolik spotřebují výkonu procesoru, jak pracují s diskem nebo komunikují se sítí. To je už spíš pro odborníky nebo zkušené uživatele.
Laik by si měl pamatovat a hlavně dodržovat pravidla:
- Pravidelně aktualizovat operační systém, nejčastěji Windows, ale týká se to i jiných systémú.
- Nainstalovaný a hlavně aktualizovaný antivirový program.
- Nestahovat a nespouštět soubory z neznámých zdrojů zejména cracknuté programy a hry. Ale také programy z neprověřených stránek a serverů.
- Být nedůvěřivý k souborům v e-mailu nebo jiných komunikačních programech. Některé se mohou tvářit jako upomínka, faktura nebo dokonce exekuce. Stažené nebo přiložené soubory lze zkontrolovat na serveru VIRUSTOTAL.COM, kde proběhne testování mnoha antivirovými programy.
- Pozor na odkazy v e-mailu nebo jiné komunikaci. Mohou odkazovat nejen na škodlivý program, ale i na stránky s phishingovým obsahem.
- A důležitá rada na závěr: Zálohovat, zálohovat, zálohovat... Zálohujte si důležité soubory (fotografie, dokumenty a další svoji práci) na různá média. Externí disk nebo diskové pole plus kvalitní DVD. Externí disk se může omylem přepsat nebo poškodit, u DVD může spíš dojít k poškození, ale ne k nepřsíní. Důležité je mít média uschovaná za konstatních podmínek. Zálohování je důležité, protože v případě zašifrování disku ani výpalné nezaručí, že se k datům dostanete, ale může také dojít k náhodné poruše hardware a o data můžete přijít i bez viru.
- A na závěr důležitá rada: zálohujte.
Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/stoprocentni-zatizeni-procesoru-ve-spravci-uloh-neznamena-virus-v-pocitaci/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=1655