Rychlé vyhledávání

Reklama

Krádeže karet z bankomatů

První výskyt: 12.2002

Text hoaxu

UPOZORNĚNÍ:
Nevím, jestli uvedený příběh je pravdivý, ale podle policejní zprávy (viz. Libanonská smyčka) je takováto možnost odcizení a zneužití platební karty reálná.Verze 1

Ahoj všichni,
rád bych se s Vámi podělil o zážitek, který se mi včera večer přihodil. Chtěl jsem si vybrat peníze z bankomatu a jak jistě víte, ten nejbližší je na rohu ulic Korunovační a Milady Horákové. Jak jsem se k bankomatu blížil, uviděl jsem u něj postávat nějakého mladíka, který když mě zahlédl, velmi rychlou chůzí se odebral pryč. Byl jsem tedy na řadě. Předchozí událost mě však nenechala v klidu. Když jsem se pozorně podíval na "díru", kam se vkládá karta, tato rozhodně neměla klasický tvar, který napomáhá se do díry trefit, ale byl to pouze černý obdélník se škvírou, který byl mírně vystouplý. Zabral jsem tedy za tento obdélník, který šel poměrně snadno odlepit. Zezadu byla k obdélníku přidělaná jakýsi smyčka vyrobená z magnetofonové pásky. Jistě uznáte, že po tomto zážitku mě přešla chuť na výběr peněz. Když jsem se otočil, k bankomatu se blížil evidentně občan Blízkého východu (je to dost srozumitelné?) a ptal se mě, zda bankomat funguje.

Později jsem tento příběh povídal kamarádovi, ten mi celý "fór" objasnil. Když do takto upraveného bankomatu vložíte kartu, smyčka zabrání tomu, aby mechanizmus přístroje kartu zachytil. Vy však máte dojem, že bankomat Vaši kartu "spolknul" - znechuceně tedy od bankomatu odcházíte. Vtom vstupuje do hry člověk, který jednoduše celý obdélník se smyčkou a pochopitelně i s Vaší kartou odlepí a tradá, než si stihnete kartu zablokovat (což Vás možná ani v první chvilce nenapadne), trochu Vám provětrá účet.

Lidé, bděte!

Ke textu zprávy bývají přiloženy tyto obrázky:
1. Falešný kryt s páskou
2. Kartu je možné zasunout do otvoru
3. Zasunutou kartu blokuje páska aby ji bankomat nemohl dále zpracovat.


Verze 2

Táto informácia vychádza zo skúsenosti násho zamestnanca. Nastastie v Tomto prípade zlodeji utiekli bez lupu, ale nemuselo by tomu tak byt vzdy.
Na prilozených obrázkoch je vidiet malé zariadenie, ktoré zlodeji nalepia cez slot bankomatu. Páska zabráni tomu, aby karta vosla dovnútra, ale ani von. Majitel, ktorý je dalsími cakatelmi (zlodejmi) tlacený k tomu, aby uz uvolnil miesto, odíde bez karty. Ihned potom zlodeji odlepia zariadenie a vytiahnu kartu. V nasom prípade nás zamestnanec tento trik si vsimol a zariadenie vytrhol i s kartou. Zlodeji hned utiekli.
V takomto prípade ihned nechajte zablokovat kartu !

Budte preto opatrní


Verze 3

Dear colleagues,
attached please find the information which can you help to save your money. Our employee has experienced in a new trick of thieves. Fortunately they didn´t succeed. On the pictures you can see how it works. Thieves stich a small apparatus on the bankomat slot. The tape inside stop the card going inside and outside. The owner, who is pushe by the other waiting people (thieves) to leave the bankomat, leaves without the card. Then the thieves take out the apparatus together with the card. In this case our employee discovered the trick pull out the apparatus and card. The thives escaped.
In such a case, immediately let the card to be blocked.

Be careful.


Verze 4

Obdobná verze zprávy je také šířena jako příloha mailu ve formátu prezentace PowerPiont o velikosti 360 kB.


Verze 5

V lednu 2007 se objevila nová prezentace PowerPiont, tentokrát o velikosti 840kB. Autor prezentace překrýval část původních snímků logem BARCLAYS. Snímky podle záznamu pravděpodobně pochází z podzimu 2001.


Přiložený obrázek k verzi1 - Falešný kryt s páskou

Přiložený obrázek k verzi1 - Kartu je možné zasunout do otvoru

Přiložený obrázek k verzi1 - Zasunutou kartu blokuje páska aby ji bankomat nemohl dále zpracovat

Originál prvního snímku prezentace z roku 2007 - všimněte si loga BARCLAYS

Tentýž první snímek po odstranění loga. Stejně jako na ostatních snímcích jím byla zakryta doba skutečného pořízení. Rok 2001 !

Poznámka redaktora

Je sice dobré, že se o této možnosti odcizení karet ví, ale také již hodně lidem přišla podobná zpráva mnohokrát a už ji považují za obtěžující.

Záznam z druhé prezentace z roku 2007 může být opravdovou dokumentací podvodného jednání. Proč její autor zakryl časy záznamu? Chtěl, aby příběh vypadal co nejaktuálněji? Žádné další informace k této verzi prezentace se mi doposud nepodařilo získat, proto budu rád za každý odkaz nebo doplňující informaci buď v diskuzi nebo přímo na náš e-mail.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/retezove-emaily/kradeze-karet-z-bankomatu/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=retezove-emaily&action=hoax_detail&id=134

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Cybersecurity Conference Prague 2020
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
SDRUŽENÍ INTERNETOVÝCH OBCHODŮ  Internet-Shops.cz
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
SECIT.SK
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Lymfatické centrum Třebíč
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Doména LEVNAVEJCE.CZ je na prodej.