Rychlé vyhledávání

Reklama

African Development Bank

První výskyt: 02.2006

Text hoaxu

ATTN: DIRECTOR/CEO

I am Nelson Dube (FCAA), the chief accountant of African Development Bank (ADB). There is an account open in this bank in 1999 and since 2001 nobody has operated on this account again. After going through some old files in the records, I discovered that if I do not remit this money out urgently it would be forfeited for nothing. The owner of this account is Mr. Morris Thompson, a foreigner, Business Man and a miner at Kruger Gold Company, a Geologist by profession and he died since 2000.No other person knows this account or anything concerning it, the account has no other beneficiary and my investigation proved to me as well that this company does not know anything about this account and the money involved is One hundred and Thirty Six Million United States Dollars (US$ 136 Million). I want us to first transfer US$ 36 Million from this money into your safe overseas account before the rest. I am only contacting you as a foreigner because this money cannot be approved to a local bank here, but can only be approved to any foreign account because the money is in United States Dollars and the former owner Mr. Morris Thompson is a foreigner too. I know that this message will come to you as surprise as we don’t know ourselves before. We will sign an agreement, but be sure that it is real and a genuine business. You can view the web site bellow for more information on our late client.

http://archives.cnn.com/2000/US/02/01/alaska.airlines.list/

I only got your contact information from my secretary who operates computer; with believe in God that you will never let me down in this business, considering my position as a public servant. You are the only person that I have contacted in this business; so please reply urgently so that I will inform you the next step to take immediately. Send also your private telephone and fax numbers including the full details of your account to be used for the deposit. I want us to meet face-to-face and sign a binding agreement to bind us together so that you can receive this money into your account where the fund will be safe. And I will fly to your country for withdrawal and sharing and other investment.

Meanwhile, I am contacting you because of the need to involve a foreigner with foreign account and foreign beneficiary. I need your full co-operation to make this work fine because the management is ready to approve this payment to any foreigner who has correct information of this account, which I will give to you as soon as you indicate your sincerity to co-operate with me, and capability to handle such amount in strict confidence and trust according to my instruction and advice for our mutual benefit because this opportunity may never come again in my life. I need a truthful and God fearing person in this business because I don’t want to make a mistake so I need your strong assurance and trust. With my position in the office I don’t want anything that will jeopardize my job so I advice that we should make secrecy and confidentiality our primary working condition, bearing in mind that I am a public servant. I will also use my position and influence to effect legal approvals and onward transfer of this money to your account with appropriate clearance forms of the ministries and foreign exchange department.

At the conclusion of this business, you will be giving 25% of the total amount, 70% will be for me, while 5% will be for expenses both parties might have incurred the process of the transfer. I look forward to your earliest reply.

Yours sincerely,

NELSON DUBE
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/african-development-bank/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=513

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé