Rychlé vyhledávání

Reklama

APPEAL FOR URGENT ASSISTANCE/INVESTMENT

První výskyt: 10.2002

Text hoaxu

FROM:DR.VICTOR PETERS
TELEPHONE:-234-803-315-7926
FAX:-234-1-7592821
CHIEF FINANCIAL DIRECTOR
INDEPENDENT NATIONAL ELECTORAL
COMMISSION (INEC)
LAGOS NIGERIAATTENTION:-Sir,


It is my warmest pleasure writing you this confidential business offer irrespective of the fact that we have not met before or done any thing that will re-impose absolute confidence but nevertheless,an adage says a day begins a story and it is in line of this strong perspective that I am very determined to communicate you with much conviction that you will give my proposal a second thought and consideration.

As earlier stated I am Dr. Victor Peters a financial director working with Inec. My Agency is in charge of conducting all elections in my country Nigeria and by the virtue of my unique position in office as the Chief financial director. I was elevated by the commission to become the chairman of foreign contract tender board committee whose responsibility is to award and supervise foreign contract to ensure it is executed promptly.

Consequently, I the chairman of the tender board committee in collaboration with two other top committee members over- invoice certain contract for the supply of electoral equipments needed for theforth-coming elections approaching around August 2003. The initial cost of the contract was pegged at US$50 million, but after the feasibility study was done, while submitting my report to the office of the presidency for final approval, we deliberately inflated the cost to an excess amount of US$ 30 million making the cost to be US$ 80 million.

Right now, the gist of contacting you is we are constrained to claim the fund due to certain lawsenacted by the government guiding civil service code of conduct Bureau which prohibits top civil servants working under Government establishment from operating offshore or foreign Account and this situation has kept us in a fix to openly come forward to claim the outstanding balance of US$30 million, hence after series of private meetings we decided to make contactin order to get a reliable foreign partner whom we will forward his or her credentials to claim the fund based on mutual trust and agreement.

In a nutshell, we need your assistance and support to claim this fund so that at the later time convenient for us, we will come over to your country after the funds have been transferred to meet you and collect our own percentage while you will keep the rest as yours. For your support and total dedication to realize the objectives of this operation, you shall be entitled to 25% of the sum total, 5% for misslaneous expense like telephone bill, while 70% of the fund belongs to the three officials involved in the deal.

Note, you are vividly assured that you will not be subjected to any kind of risk for your support and involvement in this venture hence we have piloted a good strategy to ensure the operations goes smoothly of which we have targeted two weeks duration to accomplished our Aim.

Kindly treat this matter Absolutely confidential because the officials involved are still in service and some of us intend to resign our appointment immediately after the transaction is finalized.

I look forward to hearing positively from you while further details will be given as soon as I get your response.

Best Regards

DR. VICTOR PETERS
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/appeal-for-urgent-assistanceinvestment/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=121

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé