Rychlé vyhledávání

Reklama

BUSINESS CONTACT

První výskyt: 09.2002

Text hoaxu

FROM: THE DESK OF DR. AHMED SULE.
NIGERIAN GAS COMPANY Plc. LAGOS NIGERIA
TEL: 234-1-804-7105

SUBJECT : BUSINESS CONTACT.

FIRST AND FOREMOST, I MUST SOLICIT FOR YOUR CONFIDENCE IN THIS TRANSACTION BY VIRTUE OF ITS NATURE AND BEING STRONGLY CONFIDENTIAL.

I AM DR AHMED SULE, THE DIRECTOR OF FINANCE FOR THE NIGERIAN GAS COMPANY Plc. I CAME TO KNOW OF YOU IN MY SEARCH FOR A RELIABLE AND REPUTABLE PARTNER TO HANDLE THIS CONFIDENTIAL TRANSACTION WHICH INVOLVES A HUGE SUM OF MONEY TO BE ENTRUSTED IN THE HAND OF A FOREIGNER.

THE TRUTH OF THE MATTER IS THAT, A FOREIGNER BY NAME , LATE ENGINEER JOHN ANDERSON AN AMERICAN CITIZEN, WHO WAS AN OIL MERCHANT WITH THE FEDERAL GOVERNMENT OF NIGERIA, BEFORE HIS DEATH TEN YEARS AGO IN A GHASTLY AIR CRASH, DEPOSITED THE TOTAL SUM OF $12,200,000 (TWELVE MILLION, TWO HUNDRED THOUSAND UNITED STATES OF AMERICAN DOLLARS ) WITH US HERE IN NIGERIA AT THE NIGERIAN GAS COMPANY PlC. LAGOS, BEING PAYMENT FOR LIFTING OF GAS PRODUCTS FOR RE-SELL IN THE AMERICAN MARKET. UPON HIS DEATH THIS SAID SUM OF MONEY HAS BEEN LYING IN THE CREDIT OF HIS ACCOUNT WITH US AND IS EXPECTED TO BE CLAIMED BY MR JOHN ANDERSON`S NEXT OF KIN.

SINCE HIS DEATH, FERVENT VALUABLE EFFORT, HAVE BEEN MADE BY THE NIGERIAN GAS COMPANY Plc, TO GET IN TOUCH WITH ANY OF LATE ANDERSON'S FAMILY BUT TO NO AVAIL. IT IS BECAUSE OF OUR INABILITY TO LOCATE MR ANDERSON`S NEXT OF KIN, THAT THE BOARD OF DIRECTORS OF THE COMPANY ARE CONTEMPLATING THAT THE FUNDS WOULD BE CONVERTED TO THE COMPANY'S FUND IF CLAIM IS NOT MADE BY ENGR. ANDERSON`S NEXT OF KEEN BEFORE OUR ANNUAL GENERAL MEETING COMMING UP IN DECEMBER THIS YEAR.

ALL THAT IS REQUIRED FROM YOU NOW, IS TO ACT AS THE NEXT OF KIN, TO THE LATE ENGR. JOHN ANDERSON, AS THE MODALITIES SHALL BE WORKED OUT, TO FACILITATE THE RELEASE OF $12.2 M TO ANY BODY THAT WILL STAND FIRMLY AS THE NEXT OF KIN TO THE LATE ENGINEER WITHIN THE STIPULATED TIME. THE FUNDS WILL BE SUCCESSFULLY RELEASED TO YOU, AND IT WILL BE JUSTIFIABLY PRESENTED AS HAVING BEEN PAID TO THE NEXT OF KIN WHICH WE ASSUME TO BE YOU. YOUR INTEREST WILL BE PROTECTED AS NECESSARY DOCUMENTATION WILL BE PROVIDED CERTIFYING YOU, AS THE RIGHTFUL BENEFICIARY AND ADEQUATE PERCENTAGES (%) SCHEDULED FOR MUTUAL BENEFIT ARE INDICATED BELOW:

( 1 ) NEXT OF KIN WHICH IS YOU, -- 30%
( 2 ) MYSELF THE ORIGINATOR -- 60%
( 3 ) 10% INCIDENTAL EXPENSES THAT MIGHT BE INCURRED IN THE COURSE OF THIS TRANSACTION.

NOTE: THAT ALL MODALITIES NECESSARY FOR THE RELEASE OF THE FUNDS HAVE BEEN PERFECTED AND THE TRANSACTION IS 100% RISK FREE, AS NO TRACE WILL BE FOUND AFTER THE SUCCESSFUL COMPLETION OF THE TRANSACTION.

I AM WAITING FOR YOUR PROMPT RESPONSE.

BEST REGARDS

DR. AHMED SULE
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/business-contact/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=100

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé