Rychlé vyhledávání

Reklama

Business Proposal (Urgent)

První výskyt: 10.2002

Text hoaxu

To: The President

Dear Sir,

STRICTLY CONFIDENTIAL & URGENT.

Through some discreet inquiries from my Chambers of Commerce, you and your organization were revealed as being quite astute in private entrepreneurship. One has no doubt in your ability to handle a financial business of considerable amount, which will form a bedrock of an extensive business partnership in due course. In unfolding this proposal, I want to count on you as a respected executive of your company to believe that you will handle it with all maturity and confidentiality it deserves.

I am a member of the Federal Government of Nigeria Contract Award and Monitoring Committee in the Nigerian National Petroleum Corporation (NNPC).

Sometime ago, a contract was awarded to a foreign firm by my committee in NNPC. This contract was over invoiced to the tune of US$21.5M (Twenty One Million, Five Hundred Thousand). This was done deliberately. The over-invoicing was a deal by my committee to benefit from the project.

We now desire to transfer this money, which is in a Suspense Account with NNPC, to any Overseas Account which we expect you to provide for us.

For providing the account where we shall remit the money, you will be entitled to 20% of the money. 70% will be for me and my partners whilst 10% has been mapped out from the total sum to cover any expenses/taxes that may be incurred/accrued by us during the course of this transfer; both local and international.

I would require from you, as a matter of urgency the following:
(1 Name of Beneficiary/Company Name.
(2 Telephone and Fax No. of Beneficiary
(3 Account No. of Beneficiary

The above information would be used to make formal applications as a matter of procedure for the release of the money and onward transfer to your account.

It does not matter whether or not your company does contract projects of the nature described here. The assumption is that your company won the major contract and subcontracted it out to other companies. More often than not, big trading companies or firms of unrelated fields win major contracts and subcontract to more specialized firms for execution.

We have strong and reliable connections and contacts at the Apex Bank (Central Bank of Nigeria) and the Federal Ministry of Finance and we have no doubt that all this money will be released and transferred if we get the necessary foreign partner to assist us in this deal. Therefore, when the business is successfully concluded we shall, through our same connections withdraw all documents used from all the concerned Government Ministries for 100% security.

We are civil servants and we will not want to miss this opportunity. We want this money to be transferred to the overseas Account for us.

Please contact me immediately through my confidential email "kola-adams@excite.com" whether or not you are interested in this deal. If you are not, it will enable me scout for another foreign partner to carry out this deal.

Time is of essence in this business.

I wait in anticipation of your fullest cooperation.

Yours faithfully,

Engr. Kolawole Adams (PhD.)
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/business-proposal-urgent/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=120

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé