Rychlé vyhledávání

Reklama

Diamond Consignment: Your Assistance Urgently Required

První výskyt: 10.2002

Text hoaxu

Hello,

FOR SECURITY REASONS, PLEASE REPLY TO THE 2 EMAIL

ADDRESSES BELOW ONLY:

(1)Carlbuch13@consultant.com
(2)Carlbuch13@australia.edu
My name is Carlos Buchiza, Retired Colonel and ADC (Military Assistant) to UNITA Leader,Jonas Savimbi(DECEASED); Angola's Jonas Savimbi, legendary guerrilla leader of UNITA (the National Union for the Total Independence of Angola), who was killed by communist MPLA (Popular Movement for the Liberation of Angola) forces in combat Feb. 2002 . please see some Angola and Diamond related websites:-
http://news.bbc.co.uk/hi/english/world/africa/newsid_1839000/1839252.stm
http://www.the-idler.com/IDLER-02/3-16.html
http://www.globalpolicy.org/socecon/tncs/angola.htm
http://www.un.org/peace/africa/Diamond.html
http://www.un.org/ecosocdev/geninfo/afrec/subjindx/144diam.htm
http://www.idrc.ca/reports/read_article_english.cfm?article_num=1069
http://www.globalpolicy.org/security/issues/diamond/
In addition to my official job, I was also in charge of the consolidated budget and personal finances of the late leader; these include Gifts, anonymous donations from individuals and Countries;Also revenues from Crude Oil sales and Diamond/Precious Stones etc.
When UNITA fortunes and conditions began to deteriorate rapidly, I took the precaution of converting ALL MONIES and liquid ASSETS INTO CUT DIAMONDS. The estimated Value of the Diamonds which have full GIA (Gemmological Institute of America) certification is USD75 million. ( calculated at current average market price of USD2,500.00 per carat). Graded from GIA scale D to M ;Emerald, Heart, Marquise, Oval, Pear, Princess, Radiant and Triangle (Trillion) shapes; The Diamonds are in small carats which are very easy to broker...
Unfortunately for me, after Jonas Savimbi's death, my personal safety and life came under threat by Government Security Agents, who promptly seized my International Passport, and froze my Bank Accounts. But my diamond cache worth about USD75 million( current street value) has been in a secret hiding place, and safe! I believe the time is now ripe to remove the diamonds to safety abroad, and I need your help and assistance. I have consequently arranged to ship out the consignment of Diamonds through a Shipping company in my Country, and I need a willing partner to "Receive" the Consignment on my behalf. The consignment will be shipped to you as "CONSIGNEE" and you will collect the consignment on my behalf and keep in safe custody. At this stage, You may wish to contact a Diamond Vendor in your area to purchase the diamonds...If you agree to help me, then your share will be 30% in diamonds or USD22.5 million minimum net, after the diamonds are sold. There is no risk in this venture; and because the Diamonds are fully certified, you will not be breaking your Country's or international law! The Consignment will arrive your end by Air cargo, and fully insured...
If you are interested, please send me immediately the following information:
(1) Your complete name
(2) Your Full address ( this will be the consignee address through which you will receive the Diamond cargo consignment)
(3) Your Telephone and Fax numbers
(4) Your email Address ( In case you reply by fax) Please feel free to call me anytime on my satellite telephone ++871 762 127 825 for more details/clarifications.

Upon receipt of the above information, I will arrange the shipment of the Diamond consignment to you; and advise you accordingly. I am looking forward to doing business with you; Please note that though, I obtained your email address through a random search of the internet, I appeal to you to observe the highest level of confidentiality even if you decline to help me!

Sincerely,

Col. Carlos Buchiza (Retired)
Tel: ++ 871 762 127 825
Fax: ++ 871 762 127 823

Email
(1)Carlbuch13@consultant.com
(2)Carlbuch13@australia.edu
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/diamond-consignment-your-assistance-urgently-required/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=111

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé