Rychlé vyhledávání

Reklama

FOR YOUR KIND ATTENTION

Text hoaxu

David Moloto
Pretoria
South Africa.
E-mail:davidmoloto@netscape.net

FOR YOUR KIND ATTENTION.

It is my great pleasure to write you this letter on behalf of my colleagues. Your information were given to me by a member of the South African Export Promotion Council (SAEPC)who was with the Government delegation on a trip to your Country during a bilateral conference talk to encourage foreign investors.

I have decided to seek a confidential co-operation with you in execution of a deal hereunder for the benefit of all parties, and hope you will keep it confidential because of the nature ofthis business.

Within the Ministry of Energy and Mineral Resourceswhere I work as a Director of Project Implementation, and with co-operation of four other top officials, we have in ourpossession, an overdue payment in US funds. The said funds represent certain percentage of the contract value executed on behalf of my Ministry by a foreign contracting firm, which we the officials over-invoiced to the amount of US$14,500,000.00 (Fourteen Million Five Hundred Thousand United States Dollars). Though the actual contract cost has been paid to the original contractor, leaving the excess balance unclaimed.

Since the present elected Government is determined to pay foreign contractors all debts owed, so as to maintain good relations with foreign governments and non-governmental financial agencies.

As a result we included ours bills for approvals with the co-operation of some officials at the Department of Finance and the Reserve Bank of South Africa (RBSA). We are seeking your assistance as the beneficiary of the unclaimed funds, since we are not allowed to operate a foreign account. I have the authority of my colleagues involved to propose that,should you be willing to assist us in this transaction your share as compensation will be 25% while my colleagues and I receive 70%, and the balance of 5% for taxes and miscellaneous expenses incurred.

It does not matter whether or not your company doescontract projects of the nature described here. The assumptionis that your company won the major contract and subcontracted it to other companies. More often than not, big trading companies and firms of unrelated fields wins major contracts and subcontract to more specialized firms for execution.

I have reposed my confidence in you and hope that you will not disappoint me. Endeavor to contact me immediately through my above e-mail address(davidmoloto@netscape.net),to indicate whether or not you are interested in this deal. If you are not, it will enable me scout for another foreign partner to carry out this deal.

I want to assure you that my partners and myself are in a position to make the payment of this claim possible provided you can give us a very strong assurance and guarantee that our share will be secured.It is important that you treat this matter with utmost confidentiality as any form of exposure will negatively affect us since we are still in active Government Service.

Also your area of specialization is not a hindrance to the successful execution of this transaction.I have reposed my confidence in you and hope that you will not disappoint us.

Kindly notify me by email for further details, upon your acceptance of this proposal.

Regards,
Engr.David Moloto
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/for-your-kind-attention/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=188

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé