Rychlé vyhledávání

Reklama

FUNDS FOR INVESTMENTS

První výskyt: 10.2002

Text hoaxu

TEL:234-1-7761129.

DEAR SIR

FUNDS FOR INVESTMENTS.
THIS LETTER MAY COME TO YOU AS A SURPRISE SINCE I HAD NO PREVIOUS CORRESPONDENCE WITH YOU.
I AM THE CHAIRMAN TENDER BOARD OF INDEPENDENT NATIONAL ELECTORAL COMMISSION (INEC). I GOT YOUR CONTACT IN THE COURSE OF MY SEARCH FOR A RELIABLE PERSON WITH WHOM TO HANDLE A VERY CONFIDENTIAL TRANSACTION INVOLVING THE TRANSFER OF FUND VALUED AT TWENTY ONE MILLION, SIX HUNDRED THOUSAND UNITED STATES DOLLARS (US$21.6M) TO A SAFE FOREIGN ACCOUNT.
THE ABOVE FUND IN QUESTION IS NOT CONNECTED WITH ARMS, DRUGS OR MONEY LAUNDERING. IT IS A PRODUCT OF OVER INVOICED CONTRACT AWARDED IN 1999 BY INEC TO A FOREIGN COMPANY FOR THE SUPPLY OF ELECTORAL MATERIALS THAT WAS USED FOR CONDUCTING 1999 ELECTIONS. THE CONTRACT HAS LONG BEEN EXECUTED AND PAYMENT OF THE ACTUAL CONTRACT AMOUNT MADE TO THE FOREIGN CONTRACTOR; THEREBY LEAVING THE BALANCE OF US$21.6M IN DORMANT ACCOUNT WHICH MY COLLEAGUE AND I NOW WANT TO TRANSFER OUT OF NIGERIA INTO A RELIABLE FOREIGN ACCOUNT FOR OUR PERSONAL USE. AS CIVIL SERVANTS WE DO NOT HAVE THE NECESSARY FOREIGN ACCOUNT MACHINERY TO SUCCESSFULLY HANDLE THIS TRANSACTION. THEREFORE IT BECOMES NECESSARY TO SOURCE FOR A FOREIGN COMPANY WITH THE CAPABILITY TO ACT AS THE ORIGINAL BENEFICIARY OF THE CONTRACT. MY DEAR, IT IS A GOOD THING THAT THE PRESIDENT HAS ENDORSED THE RESOLUTION PASSED BY THE SENATE THAT ALL FOREIGN CONTRACTORS OWED BY THE FEDERAL GOVERNMENT OF NIGERIA BE PAID, WE WILL SEIZE THIS GOOD OPPORTUNITY TO SURPORT YOU AS ONE OF THE BENEFICIARIES TO BE PAID. IF YOU ARE INTERESTED IN THIS PROPOSAL KINDLY GET BACK TO ME BY SENDING A LETTER OF ACCEPTANCE . ALONG WITH YOUR DIRECT TELEPHONE AND FAX NUMBERS. MEANWHILE, MY COLLEAGUE AND I HAVE DECIDED TO SHARE THE MONEY IN THE FOLLOWING RATIO: 70% FOR MY COLLEAGUES AND I, THEN 30% FOR YOU THE ACCOUNT OWNER. FURTHER DETAILS ABOUT THIS TRANSACTION WILL BE DISCUSSED IN THE SUBSEQUENT CORRESPONDENCE. THIS TRANSACTION IS STRICTLY CONFIDENTIAL AND 100% RISK FREE. NOTE ALSO THAT THE NATURE OF YOUR BUSINESS IS IRRELEVANT TO THIS TRANSACTION AND THIS TRANSACTION IS EXPECTED TO BE CONCLUDED WITHIN 15 WORKING DAYS SINCE ALL LOCAL CONTACTS AND ARRANGEMENTS HAVE BEEN PROPERLY PERFECTED FOR A SMOOTH AND SUCCESSFUL CONCLUSION OF THIS TRANSACTION. WE WOULD REQUIRE AS A MATTER OF URGENCY THE FOLLOWING TO ENABLE US MAKE THE NECESSARY FORMAL APPLICATION FOR THE RELEASE OF THE FUNDS INTO YOUR ACCOUNT. THE NAME OF YOUR BANK. ADDRESS, ACCOUNT NO NAME OF BENEFICIARY OF ACCOUNT.
THE NAME OF YOUR COMPANY. ADDRESS. TEL AND FAX NOS

THANK YOU FOR YOUR ANTICIPATED CO-OPERATION.

YOURS FAITHFULLY,
DR.ADEMOLA WILLIAMS
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/funds-for-investments/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=106

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé