Rychlé vyhledávání

Reklama

Hall & Associates

První výskyt: 10.2005

Text hoaxu

Hall & Associates
Hall Chambers Barristers & Solicitors
527 Lea Bridge Road,
London
E10 6AJ
EMAIL:erichallesqnet.uk@gmail.com

CONFIDENTIALITY NOTICE
This e-mail message from the law firm of Hall & Associates Hall Chambers Barristers & Solicitors is for the sole use of the intended recipient and may contain confidential and privileged information. Any review, use,distribution or disclosure by others is strictly prohibited. If you are not the intended recipient (or authorized to receive for the recipient),please contact the sender by reply email and delete all copies of this message

I am Barrister Eric Hall, solicitor and personal attorney to Mr.David Jet who worked with Shell Petroleum Development Company here in the U.K, here in after referred to as my client. On the 21st of April 2002, my client, his wife and their three children were involved in a car accident along Dublin - Dundalk Ireland express road and all occupants of the vehicle unfortunately lost their lives. Since then, several enquiries to locate any of my clients extended relatives have also proved abortive. Hence, after these several unsuccessful attempts, I decided to track his last name over the Internet, to locate any member of his family but that still did not work.The very difficult issue in this is that my client was raised by a single parent (mother) who is now late(r.i.p) and he died along with his wife the next of kin in this .I am now looking forward in contacting an elderly states some one from your nationality to see if I can have him or her as an option in this.I have contacted you to see if I could have a little contact of yours' then get to interview you a little to see if you could be the best option for this in repatriating the money and property left behind by my client before they get confiscated or declared unserviceable by the finance firm in Europe where this huge deposit was lodged.The finance firm would only let this fund transferd to someone from your nationality alone as their restrictions could only consider. The finance firm, where the deceased had an account valued at about U.S $ 6 million dollars has issued me a notice to provide the next of kin or have the account confiscated within the next twenty one official working days. Since I have been unsuccessful in locating the relativies for over 2 months now, I seek your consent to see if we could reach a compromise and work towards this so that we could see if the proceeds of this account valued at U.S $6 million dollars can be paid to you and then we both can share the money,80% to me and 20% to you.This percentage is as a result of people that has worked with my chambers that has to also be settled at the end of this gesture.I think it is alright for me and better than loosing the whole fund. I will provide all necessary legal documents that can be used to backup any claim we may make. All I require is your honest cooperation to enable us see this proceeding through.
I guarantee that this will be executed under a legitimate arrangement that will protect you from any breach of the law.I need to get a little contact of yours' then get to talk with you for a while and see if you can be the best option for this.

May we have the strenght of composure.

Let us give this a shot.

Best regards,
Eric Hall Esq

PARTNERS:
PHILIP MARGUNDY
GERALD HALL
JOHN MARK
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/hall--associates/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=473

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé