Rychlé vyhledávání

Reklama

HAMMED BALOGUN

Text hoaxu

PROFESSOR.HAMMED BALOGUN.
Bank Of The North,
Victoria Island Branch,
Lagos, Nigeria.
TEL: 234-1-7769974
FAX:234-1-7594725
E-MAIL:hammedbalogun@netscape.net

ATTN: MD/CEO

I am MR.MATTHEW OKAFOR, Branch Manager with Bank of the North, Victoria Island Branch, Lagos, Nigeria.

I have an urgent and very profitable business proposition for you that should be handled with extreme confidentiality.

On January 6,1998 a Foreign Oil Consultant and contractor with the Nigerian National Petroleum Corporation (NNPC) Mr. James Herbert by name made a numbered time Fixed Deposit for twelve calendar months valued at US$38.6M (Thirty Eight Million, Six Hundred United States Dollars Only) in my branch.

Upon maturity I sent a routine notification in accordance with the Bank policy to his forwarding address but got no reply.

After a month we sent a reminder and finally we discovered from his contract employers the Nigerian National Petroleum Corporation (NNPC) that Mr. James Herbert died from an automobile accident.

On further investigation, we found out that he died without making a Will and all attempts to trace his next of kin was fruitless. I therefore made further investigations and discovered that Mr. James Herbert did not declare any next of kin or relations in all his official documents including his Bank Deposit paperwork in my Bank.

This sum of US$38.6M has been carefully moved out of my bank to a Security Company in Europe for safekeeping.

No one will ever come forward to claim it and according to Nigerian Law, at the expiration of 5 years the money will revert to the ownership of the Nigerian Government if nobody applies to claim the fund.

This prompted us to contact you.We will like to front you as the next of kin of our late client thereby making you the legal beneficiary of the sum of $38.6 million U.S Dollars that is presently in a Security Company in Europe.

I contacted you because it is against our code of ethics to own and operate foreign accounts and your assistance would be needed to claim the money in the Security Company in Europe.

We have unanimously agreed that 25% of the entire sum would be for you if you agree to take part in this profitable transaction,70% for me and 2 of my colleagues while the remaining 5% would be used to pay back the expenses that may be incurred during the course of the transaction by both parties after the fund has been claimed and lodged in your account.

In the event that you are genuinely interested in the transaction,the following information would be needed from you to expedite action.

1) Your Full Name and Address that would be used to establish you as the next of kin of our late client thereby making you the legal beneficiary of the fund. This would ensure that the Security Company in Europe releases the Consignment/Fund to you.

2) Your Private Mobile,Telphone and Fax numbers where you can be reached at all time because this transaction entails constant communication.


The transaction is 100% risk free as all modalities has been perfected to ensure the hitch free success of the transaction.

If you are interested, send the requested information via email and fax to the fax number stated below so that we can proceed and after sending it you call me.

234-1-7769974


I await your response urgently.

Regards,

PROFESSOR.HAMMED BALOGUN.
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/hammed-balogun/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=182

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé