Rychlé vyhledávání

Reklama

How are you?

První výskyt: 11.2003

Text hoaxu

Dr Abubakar Sadiq,
Federal Ministry Of Works and Housing,
Federal Secretariat Complex,
Falomo- Ikoyi.
Lagos-Nigeria.
Dear sir,

COMPLIMENT OF THE DAY.


I know you will be suprised rcieving this mail from me for the fact hat you;ve not met me in person before. I jsut felt the need to contact you for this great assitance to enable me process a contract claim of $17. million to be transfered into your account on trust,after which I will join you in your counry for sharing and possible investment. you will find the source of this fund in this proposal as you read it.

First, I must solicit your strictest confidence in this transaction,this is by virtue of it's nature as being utterly confidential and top secret.

Study this portion carefully and advice categorically,if you will be able to handle, as I might not want to be exposed of the information considering the source and reputation of my name.

I am the Director of project and the newly appointed chairman, contract
reviewing committee(CRC) of the Federal ministry of Works and Housing (FMW&H) in Lagos, Nigeria. I am seeking your assistance to enable me transfer the sum of US $17,000,000.00 into your account for mutual benefits.

This money came about as a result of a contract executed on behalf of my Ministry, the (Federal Ministry of Works and Housing). This contract was officially assigned to be awarded and executed by two foreign contractors at the
tune of US$80,500,000.00,but in the course of my negotiation, I bargained with only one foreign contractor, a Bulgarian firm which now executed the contract at the cost of US $63,500,000.00. Thus leaving the remaining US$17M to my benefits unknown to the contractor and any other person in my Ministry.

This contract has been satisfactorily executed and inspected as the Bulgarian firm is presently securing his paymentfrom myMinistry. It is however to this effect that I seek your maximum assistance and approval to present your company name alongside with the Bulgarian contractor as the second foreign contractor to enable me transfer the difference(SU$17M) into your account for further investment depending on your advice.

On actualization of the transaction, the funds will be shared thus:

1. 30% of the money go to you for acting as the beneficiary of the funds.

2. 10% for reimbursement to both parties for incidental expenses that may be incurred in the course of the transaction for insurance, phone
bills,documentation etc

3. 60%to me. All logistics are in place and all modalities worked out for the smooth actualization of the transaction within fourteen working days of commencement after receiving the following information by fax: Your company’s name,address, phone/fax numbers and the activities of your company.

The above information will enable me make application and lodge claims to concerned Ministries in favour of your company or name and it is pertinent to state here that this deal is entirely based on trust and the fear of God.

If you are able to handle this, feel free to e-mail me for a perfect undersanding of the transaction.

Thanks in anticipation of your positive response.

Regards.
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/how-are-you/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=209

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé