Rychlé vyhledávání

Reklama

Investment venture

První výskyt: 10.2002

Text hoaxu

Dr.David Adebayo
Falomo, Lagos.

REQUEST FOR ASSISTANCE - STRICTLY CONFIDENTIAL
I am Dr.David Adebayo an Accountant in the Nigerian National Petroleum Corporation (NNPC) and I head a seven-man tenders committee in charge of Foreign/Expatriate Contract Awards Review and Payment Approvals (CRPAC). I came to know of your name and address in my search for a reliable and low-key person to handle a very confidential transaction based on unflinching trust as we have not met before. This transaction involves the transfer of huge sum of foreign exchange (the United States Dollars) to a foreign account. There were a series of contracts executed by a Consortium of Multinationals in the oil industry in favour of NNPC among which are:
(1) The expansion and rehabilitation of the ageing pipeline network within Nigeria for crude oil and downstream products distribution and evacuation - US$9 Billion
(2) Contracts for the Turn Around Maintenance (TAM) of the four epileptic refineries in the country
(3) The construction of more storage tanks and maintenance and servicing of old ones for Petroleum Products Storage (Depots) - US$90 Million
(4) The construction of Escravos Gas Poduction Offshore facility. The original value of these contracts was deliberately over-invoiced in the sum of USD Eighteen Million, Five Hundred Thousand ($18,500,000.00) by this committee (CRPAC) during the awards of the various contract. This sum
($18,500,000.00) has now been approved for payment by this committee (CRPAC)and is now ready to be transfered by the Central Bank of Nigeria to the account of any individual and or company which the CRPAC presents as the beneficiary, since the company that actually executed these contracts has been fully paid their fund and the projects have been officialy commissioned. Consequently, my colleagues and I are willing to transfer the total amount to your account for subsequent disbursement on our behalf, since we as civil servants and we are also serving in a sensitive foreign payment approval committee (CRPAC) are prohibited by the Code of Conduct Bureau (Civil Service Laws) from opening or operating foreign account and or dealing in foreign exchange in our names. Needless to say, the trust reposed on you at this juncture is enormous. In return, we have agreed to offer you 25% of the transferred sum, while 10% shall be set aside for incidental expenses (internal and external) accrued between the parties in the course of the transaction. The balance will be used to purchase agricultural equipment and medical drugs from your country for importation back to my country. You must however note that this transaction is subject to the following terms and conditions:
a) Our conviction of your transparent honesty and diligence
b) That you would treat this transaction with utmost secrecy and confidentiality c) That you have an unflincing trust in us, and our ability to complete all official processes with your co-operation.
(d) That the funds would be transfered to an ordinary account which you have total control over.

Modalities have been worked out (secretly) at the highest levels of the relevant government departments involved and the Central Bank of Nigeria for the immediate transfer of funds within 14 working days subject to your satisfaction of the above stated terms. Our assurance is that your role is risk-free. To accord this transaction the legality it deserves and for mutual security of the fund, the whole approval procedures will be officially and legally processed with your name or the name of any company you may nominate as the bonafide beneficiary, as in an ideal situation.It is imperative that you bear in mind that having put in 19 years in the service of the government, I am averse to having my image and career dented. This matter should therefore be treated with utmost secrecy and urgency.
Kindly expedite action by contacting me on my e-mail address, indicating your interest in this transaction. For swift response to your reply, kindly indicate your fax and telephone numbers clearly so that I can explain further, especially by fax. I am urgently waiting your reply as payment to foreign contractors is usually made on quarterly basis.

Yours faithfully,
Dr.David Adebayo.
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/investment-venture/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=105

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé