Rychlé vyhledávání

Reklama

JOINT VENTURE

Text hoaxu

BARRISTER EKONG BASSEY
KAYODE SOWEMIMO & CO.
SOLICITORS & ADVOCATES
LAGOS - NIGERIA


DEAR FRIEND,

COMPLIMENTS OF THE SEASON. GRACE AND PEACE AND LOVE FROM THIS PART OF THE ATLANTIC TO YOU. I HOPE MY LETTER DOES NOT CAUSE YOU TOO MUCH EMBARRASSMENT AS I WRITE TO YOU IN GOOD FAITH BASED ON THE CONTACT ADDRESS GIVEN TO ME BY A FRIEND WHO WORKS AT THE NIGERIAN EMBASSY IN YOUR COUNTRY. PLEASE EXCUSE MY INTRUSION INTO YOUR PRIVATE LIFE.

I AM BARRISTER EKONG BASSEY, I REPRESENT MOHAMMED ABACHA, SON OF THE LATE GEN. SANI ABACHA, WHO WAS THE FORMER MILITARY HEAD OF STATE IN NIGERIA. HE DIED IN 1998. SINCE HIS DEATH, THE FAMILY HAS BEEN LOSING A LOT OF MONEY DUE TO VINDICTIVE GOVERNMENT OFFICIALS WHO ARE BENT ON DEALING WITH THE FAMILY. BASED ON THIS THEREFORE, THE FAMILY HAS ASKED ME TO SEEK FOR A FOREIGN PARTNER WHO CAN WORK WITH US AS TO MOVE OUT THE TOTAL SUM OF US$75,000,000.00 ( SEVENTY FIVE MILLION UNITED STATES DOLLARS ), PRESENTLY IN THEIR POSSESSION. THIS MONEY WAS OF COURSE, ACQUIRED BY THE LATE PRESIDENT AND IS NOW KEPT SECRETLY BY THE FAMILY. THE SWISS GOVERNMENT HAS ALREADY FROZEN ALL THE ACCOUNTS OF THE FAMILY IN SWITZERLAND, AND SOME OTHER COUNTRIES WOULD SOON FOLLOW TO DO THE SAME. THIS BID BY SOME GOVERNMENT OFFICIALS TO DEAL WITH THIS FAMILY HAS MADE IT NECESSARY THAT WE SEEK YOUR ASSISITANCE IN RECEIVING THIS MONEY AND IN INVESTING IT ON BEHALF OF THE FAMILY.

THIS MUST BE A JOINT VENTURE TRANSACTION AND WE MUST ALL WORK TOGETHER. SINCE THIS MONEY IS STILL CASH, EXTRA SECURITY MEASURES HAVE BEEN TAKEN TO PROTECT IT FROM THEFT OR SEIZURE, PENDING WHEN AGREEMENT IS REACHED ON WHEN AND HOW TO MOVE IT INTO ANY OF YOUR NOMINATED BANK ACCOUNTS. I HAVE PERSONALLY WORKED OUT ALL MODALITIES FOR THE PEACEFUL CONCLUSION OF THIS TRANSACTION. THE TRANSACTION DEFINITELY WOULD BE HANDLED IN PHASES AND THE FIRST PHASE WILL INVOLVE THE MOVING OF US$25,000,000.00( TWENTY FIVE MILLION UNITED STATES DOLLARS ).

MY CLIENTS ARE WILLING TO GIVE YOU A REASONABLE PERCENTAGE OF THIS MONEY AS SOON AS THE TRANSACTION IS CONCLUDED. IT WILL HOWEVER BE BASED ON THE GROUNDS THAT YOU ARE WILLING TO WORK WITH US AND ALSO ALL CONTENTIOUS ISSUES DISCUSSED BEFORE THE COMMENCEMENT OF THIS TRANSACTION. YOU MAY ALSO DISCUSS YOUR PERCENTAGE BEFORE WE START TO WORK. AS SOON AS I HEAR FROM YOU, I WILL GIVE YOU ALL NECESSARY DETAILS AS TO HOW WE INTEND TO CARRY OUT THE WHOLE TRANSACTION.
PLEASE, DO NOT ENTERTAIN ANY FEARS, AS ALL NECESSARY MODALITIES ARE IN PLACE, AND I ASSURE YOU OF ALL SUCCESS AND SAFETY IN THIS TRANSACTION.


PLEASE, THIS TRANSACTION REQUIRES ABSOLUTE CONFIDENTIALITY AND YOU WOULD BE EXPECTED TO TREAT IT AS SUCH UNTIL THE FUNDS ARE MOVED OUT OF THIS COUNTRY. KINDLY FURNISH ME YOUR CONTACT INFORMATION, WHICH IS YOUR PERSONAL TELEPHONE AND FAX NUMBERS FOR CONFIDENTIAL PURPOSE AND ACKNOWLEDGE RECEIPT OF THIS MAIL USING THE EMAIL ADDRESS ABOVE.

PLEASE, YOU WILL ALSO IGNORE THIS LETTER AND RESPECT OUR TRUST IN YOU BY NOT EXPOSING THIS TRANSACTION, EVEN IF YOU ARE NOT INTERESTED.

I LOOK FORWARD TO WORKING WITH YOU.

THANK YOU.

TRULY YOURS,

EKONG BASSEY ESQ.
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/joint-venture/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=198

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé