Rychlé vyhledávání

Reklama

Jonson Tubman

Text hoaxu

Dear friend,

This letter may come to you as a surprise due to the fact that we have not yet met, but kindly consider the message, because, I am determined to live for posterity.

I wish to plead with you to join me in not only serving humanity, but to also benefit in the process. This message could be strange but reality will definitely dawn on you, if you pay some attention to its contents. Please accept my sincere apologies in bringing this message to you; I have to say that I do not intend to cause you any personal pains or discomfort.

I am Mr. Jonson Tubman, former Special Assistant to the Liberian President, Mr. Charles Taylor, who just stepped down from the office of the President due to rebel's insurgency who wants to overthrow his government. President Charles Taylor, in his bid to fend-off rebel insurgency, and since he could no longer trust the army generals, confidentially put in my care, the sum of $18,000,000.00 (eighteen million United States dollars) in one instance for the purpose of purchasing arms and ammunitions should the need arise. However, unfortunately, the need did not arise as he has gone on exile. I deposited the US$18 million in a trunk box in a secret location and just the two of us knew about it, and I could not get in touch with any arms dealer before the President was indicted in a war crime tribunal set up by the United Nations (UN). I have since held on to this trunk box, which I was able to transport out of Liberia with the aid of peace

I am presently in Africa, where I now work as a consultant on inter-regional co-operation. I have borne the burden for too long. I do not want to keep the funds any longer, but I can never turn it over to the brutal and tyrannical rogue regime of Mr. Charles Taylor who is still committing all sorts of atrocities on the Liberian people. I am NOT soliciting for your help to wage a war against the regime, but to act as a foreign partner, to allow me transfer the funds to you, which you will in turn donate a portion of it as a humanitarian gesture to the Liberian people by purchasing such essential needs like blankets, milk and so on, water-pumping machines and agricultural equipment, from the money after deducting your expenses and the commission of 20%.

Please note that I could have approached the Red Cross Society, but I changed my mind on that after calculating what they would deduct as commission, and also, after rationalizing the scandal that followed their mismanagement of the donations meant for the victims of the September 11th attack on the United States.

Also, note that this offer will give you a double-edged advantage:
1. As the benefactor of the Liberian people and;
2. The commission you stand to earn.

On getting a positive response from you, I will send to you the secret access codes to the funds and the security and vault company. Please note that confidentiality and honesty are fundamental rules in this transaction. Be assured that I am a reputable personality in this country and I am mindful of the legal implications of this transaction, as I intend taking care of all the legal documentations for a successful and hitch-free transaction. You will be expected to take delivery of this fund personally from the deposit company in Europe.

I am therefore soliciting your assistance to have this money collected by you and/or facilitate the transfer into your nominated account(s). ***PLEASE NOTE THAT YOUR CONFIDENTIALITY IN THIS TRANSACTION IS HIGHLY REQUIRED. I will give you the details of this transaction on receipt of your response to this proposal. Thank you very much for your time and understanding.

Yours sincerely,

Mr. Jonson Tubman
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/jonson-tubman/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=195

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé