Rychlé vyhledávání

Reklama

MBUSA MOBUTU SESE SEKO

První výskyt: 09.2002

Text hoaxu

DEAR FRIEND

THROUGH THE COURTESY OF BUSINESS OPPORTUNITY, I TAKE LIBERTY ANCHORED ON A STRONG DESIRE TO SOLICIT YOUR ASSISTANCE ON THIS MUTUALLY BENEFICIAL AND RISKFREE TRANSACTION WHICH I HOPE YOU WILL GIVE YOUR URGENT ATTENTION.

I AM MR.MBUSA MOBUTU SESE-SEKO,SON OF LATE PRESIDENT MOBUTU SESE-SEKO OF ZAIRE NOW KNOWN AS DEMOCRATIC REPUBLIC OF CONGO(DRC). I AM MOVED TO WRITE YOU THIS LETTER ,THIS WAS IN CONFIDENCE CONSIDERING OUR PRESENT CIRCUMSTANCE AND SITUATION.

I ESCAPED WITH MY FATHER AND MOTHER ALONG WITH TWO OF MY BROTHERSBENSON AND BASHER OUT OF DEMOCRATIC REPUBLIC OF CONGO(DRC)TO ABIDJAN, COTE D'IVOIRE WHERE MY FAMILY AND I SETTLED, WHILE WE LATER MOVED TO SETTLE IN MORROCO WHERE MY FATHER LATER DIED OF CANCER DISEASE.SINCE THE DEATH OF MY LATE FATHER SOME YEARS AGO WE HAVE BEEN RESIDING IN GHANA ON TEMPORARY POLITICAL ASYLUM.

HOWEVER DUE TO THIS SITUATION WE DECIDED TO CHANGE MOST OF MY FATHER'S BILLIONS OF DOLLARS DEPOSITED IN SWISS BANK AND OTHER COUNTRIES INTO OTHER FORMS OF MONEY CODED FOR SAFE PURPOSE BECAUSE THE NEW HEAD OF STATES(DR.)MR.LAURENT KABILA MADE ARRANGEMENTS WITH THE SWISS GOVERNMENT AND OTHER EUROPEAN COUNTRIES TO FREEZE ALL MY LATE FATHER'S TREASURES DEPOSITED IN SOME EUROPEAN COUNTRIES,HENCE MY MOTHER,MRS.MARY SESE-SEKO AND I ALONG WITH MY BROTHERS BENSON AND BASHER DECIDED LAYING LOW IN AFRICA TO STUDY THE SITUATION TILL WHEN THINGS GETS BETTER,SINCE PRESIDENT KABILA IS DEAD AND THE SON TAKING OVER GOVERNMENT (JOSEPH KABILA).

ONE OF MY FATHER'S CHATEAU IN SOUTHERN FRANCE WAS CONFISCATED BY THE FRENCH GOVERNMENT,AND AS SUCH WE HAD TO CHANGE OUR IDENTITY SO THAT OUR INVESTMENT WILL NOT BE TRACED AND CONFISCATED.MY MOTHER HAVE DEPOSITED THE SUM OF THIRTY MILLION,FIVE HUNDRED THOUSAND UNITED STATES DOLLARS(US$30,500,000)WITH A SECURITY COMPANY FOR SAFEKEEPING.

THE FUNDS ARE SECURITY CODED TO PREVENT THEM FROM KNOWING THE CONTENTS.WHAT I WANT YOU TO DO NOW IS TO INDICATE YOUR INTEREST THAT YOU WILL ASSIST US BY RECEIVING THE MONEY ON OUR BEHALF. THE ACCOUNT REQUIRED FOR THIS PROJECT CAN EITHER BE PERSONAL,COMPANY OR AN OFFSHORE ACCOUNT THAT YOU HAVE TOTAL CONTROL OVER,YOUR AREA OF SPECIALISATION WILL NOT BE A HINDERANCE TO THE SUCCESSFUL EXECUTION OF THIS TRANSACTION.ACKOWLEDGE THIS MESSAGE,SO THAT I CAN INTRODUCE YOU TO MY FAMILY AS OUR FOREIGN TRUSTED PARTNER WHO SHALL TAKE CHARGE OF OUR INVESTMENT ABROAD WHERE WE NOW PLAN TO SETTLE.

I WANT YOU TO ASSIST US IN INVESTING THIS MONEY,BUT I WILL NOT WANT OUR IDENTITY REVEALED.I WILL ALSO WANT TO BUY PROPERTIES AND STOCKS IN MULTI-NATIONAL COMPANIES AND TO ENGAGE IN OTHER SAFE AND NON SPECULATIVE INVESTMENTS.

WE HAVE BEEN THROUGH A LOT OF HEALTH AND SPIRITUAL TURMOIL,HENCE WILL NEED YOUR UNDERSTANDING AND ASSISTANCE.MAY I AT THIS POINT EMPHASIZE THE HIGH LEVEL OF CONFIDENTIALLITY WHICH THIS BUSINESS DEMANDS AND HOPE YOU WILL NOT BETRAY THE TRUST AND CONFIDENCE WHICH WE REPOSE IN YOU.I SHALL PUT YOU IN THE PICTURE OF THIS BUSINESS,I.E TELL YOU WHERE THE FUNDS ARE CURRENTLY BEING MAINTAINED AND ALSO DISCUSS OTHER MODALITIES INCLUDING REMUNERATION FOR YOUR SERVICES.

IS THIS PROPOSITION ATTAINABLE?IF IT IS,PLEASE KINDLY FURNISH ME IMMEDIATELY BY E-MAIL WITH YOUR DIRECT TELEPHONE AND FAX NUMBERS TO ENHANCE THE CONFIDENTIALLITY WHICH THIS BUSINESS DEMANDS.

BEST REGARDS
MR.MBUSA MOBUTU.SESE SEKO.
FOR FAMILY.
N.B.
REPLY TO:mbusa0@lycos.com
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/mbusa-mobutu-sese-seko/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=92

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé