Rychlé vyhledávání

Reklama

Mr. Ib Johnson, a Legal Practitioner

První výskyt: 10.2004

Text hoaxu

Legal Practitioner.


ATTN: jméno a příjmení příjemce pošty


I am Mr. Ib Johnson, a Legal Practitioner. I am the personal attorney to Mr. P. příjmení příjemce pošty, a foreign national, who is a broker to some wealthy individuals and multi-national companies. Who shall be referred to in this letter as my client.Unfortunately, my client, his wife and two children lost their lives in the recent bomb attack in Madrid, which claimed over 200 lives.The issue that necessitated this mail is that before my client’s demise he had a deposit valued at US$9.4 Million, which I am privy to as his personal attorney. The most unfortunate thing is that my client’s wife and two children whom where made the beneficiaries of this deposit in accordance to his will, were also among those affected in the bomb blast and consequently lost their lives as well.Therefore, the purpose of this mail is to reach out to any corresponding last name to that of my late client that can be used to lay claim on this huge deposit, hence I have contacted you.Note that my contacting you is not borne out of greed as an attorney, but I considered this mail as the most prudent thing to do under the circumstance, hence the money cannot be abandoned with the present custodians.Therefore, get back to me to discuss modalities as to how to go about it, who gets what at the end, more so that I have all the necessary information to actualize this, to put you in the position of the beneficiary of the deposit as the next of kin.While I wait to hear from you urgently, do endeavour to get back to me via this e-mail address: ib_johnson60@yahoo.co.ukBest Regards,

Mr. Ib Johnson.

Poznámka redaktora

Na této zprávě, kterou pokládám za další z podvodných dopisů, je zajímavé, že v jejím textu byla správná kombinace jména a příjmení příjemce pošty. Pokud vyloučím, že by se jednalo o přímo cílené e-maily, mohou být generovány ve dvou verzích (záměna jména a příjmení) nebo autoři vlastní kvalitní databázi adres s daty odesílatelů nebo možné kombinace porovnávají s jiným zdrojem dat.

To mi jenom připomíná, že seznam jmen z celého světa se dobrovolně sbíral a šířil v jedné řetězové zprávě.
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/mr-ib-johnson-a-legal-practitioner/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=328

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé