Rychlé vyhledávání

Reklama

MR JAMES VAN BOMMEL TRANSFER OUT FROM OUR BANK HERE IN NETHERLAND

První výskyt: 09.2004

Text hoaxu

DEAR PARTNER,

IN ORDER TO TRANSFER OUT ( ELEVEN-MILLION USD) FROM OUR BANK HERE IN NETHERLAND. I HAVE THE COURAGE TO LOOK FOR A RELIABLE AND HONEST PERSON WHO WILL BE CAPABLE FOR THIS IMPORTANT TRANSACTION, BELIEVING THAT YOU WILL NEVER LET ME DOWN EITHER NOW OR IN FUTURE.
I AM, MR JAMES VAN BOMMEL. THE AUDITOR AND COMPUTING STAFF OF A BANK HERE IN NETHERLAND. THERE IS AN ACCOUNT OPENED IN THIS BANK IN 1995 AND SINCE 2001 NOBODY HAS OPERATED ON THIS ACCOUNT AGAIN, AFTER GOING THROUGH SOME OLD FILES IN THE RECORDS, I DISCOVERED THAT IF I DO NOT REMITT THIS MONEY OUT URGENTELY, IT WILL BE FORFEITED FOR NOTHING.

HOW THE MONEY CAME ABOUT:
THE OWNER OF THIS ACCOUNT IS MR JOHN HUGHES FOREIGNER FROM AND THE MANAGER OF PETROL CHEMICAL SERVICE HERE IN NETHERLAND, A CHEMICAL ENGINEER BY PROFFESSION AND HE DIED SINCE 1995.AND THEN,SINCE 2001, NOBODY KNOWS ABOUT THIS ACCOUNT OR ANYTHING CONCERNING IT, THE ACCOUNT HAS NO OTHER BENEFICIARY AND MY INVESTIGATION PROVED TO ME AS WELL THAT HIS COMPANY DOES NOT KNOW ANYTHING ABOUT THIS ACCOUNT AND THE AMOUNT INVOLVED IS ($11,000,000.00)

I WANT TO TRANSFER THIS MONEY INTO A SAFE FOREIGN ACCOUNT ABROAD BUT I DON'T KNOW ANY FOREIGNER, I AM ONLY CONTACTING YOU AS A FOREIGNER BECAUSE THIS MONEY CAN NOT BE APPROVED TO ANY LOCAL BANK HERE IN NETHERLAND, BUT CAN ONLY BE APPROVED TO ANY FOREIGN ACCOUNT BECAUSE THE MONEY IS USD AND THE FORMER OWNER OF THE ACCOUNT IS JOHN HUGHES AND HE WAS A FOREIGNER TOO.

I KNOW THAT THIS MESSAGE WILL COME TO YOU AS A SURPRISE AS WE DON'T KNOW OUR SELF BEFORE,I BELIEVE IN GOD THAT YOU WILL NEVER LET ME DOWN IN THIS INVESTMENT.

WHEN THE TRANSFER IS APPROVED AND PAYMENT SCHEDULE IS ALOCATED OVERSEAS,THROUGH THE OFFSHORE PAYING DELEGATE FOR FINAL CLEARANCE AND SIGNING OF THE PAYMENT REALEASE FORM BY THE BENEFICIARY, I WANT US TO SEE AT THE OVERSEA PAYING CLEARANCE OFFICE FACE TO FACE OR SIGNING OF THE ORIGINAL BINDDING AGREEMENT TO BIND US TOGETHER SO THAT,WE CAN RECEIVE THIS MONEY INTO A FOREIGN ACCOUNT OR ANY ACCOUNT OF YOUR CHOICE WHERE THE FUND WILL BE REMITTED.

I AM CONTACTING YOU BECAUSE OF THE NEED TO INVOLVE A FOREIGNER WITH A FOREIGN ACCOUNT AS THE REAL BENEFICIARY. I NEED YOUR CO-OPERATION TO MAKE THIS WORK FINE, BECAUSE THE MANAGEMENT IS READY TO APPROVE THIS PAYMENT TO ANY FOREIGNER WHO HAS THE CORRECT INFORMATION TO THIS ACCOUNT,WHICH I WILL GIVE TO YOU WHEN SURE OF YOUR CAPABILITY TO HANDLE SUCH AMOUNT IN STRICT CONFIDENCE AND TRUST.

ACCORDING TO MY INSTRUCTIONS AND MY ADVICE FOR OUR MUTUAL BENEFIT BECAUSE I DON'T WANT TO MAKE ANY MISTAKE, I NEED YOUR STRONG ASSURANCE AND TRUST.I WILL USE MY POSITION AND INFLUENCE ON OTHER STAFFS TO EFFECT THE LEGAL APPROVALS AND ONWARD TRANSFER OF THIS MONEY TO YOUR ACCOUNT WITH APPROPRIATE CLEARANCE FROM FOREIGN PAYMENT DEPARTMENT. WITH ASSURANCE THAT THIS MONEY WILL BE INTACT PENDING MY PHYSICAL ARRIVAL TO YOUR COUNTRY FOR THE SHARING AND OTHER INVESTMENT.PLEASE REPLY BACK TO THROUGH MY PRIVATE EMAIL(jamesbommel@netscape.net)

THANKS.

MR JAMES VAN BOMMEL.
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/mr-james-van-bommel-transfer-out-from-our-bank-here-in-netherland/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=302

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé