Rychlé vyhledávání

Reklama

Mrs Mariam Afonso

První výskyt: 04.2006

Text hoaxu

Dearest one,

I am Mrs Mariam Afonso I was married to Mr. Moses Afonso who was a contractor with the government of Cote D'Ivoire before he died in the year 2002 after few days in the hospital. The doctor said his death was as a result of poison.
We were married for so many years without a child.Before his death we were both born again Christian. Since his death I decided not to remarry or get a child outside my matrimonial home which the Bible is against. When my late husband was alive he deposited the sum of $25 Million usa dollars with a security company here in Cote D lvoire Presently this money is still in the custody of the security company in Cote D lvoire.
Recently, my Doctor told me that it is very likely i will die within the next nine months due to cancer problem.Having known my condition I decided to donate this fund to a church,organization or good person that will utilize  this money the way I am going to instruct herein.
I want a church,organization or good person that will use this fund for orphanages, widows and other people that need help and also propagating the word of God and to endeavor that the house of God is maintained.
The Bible made us to understand that"Blessed is the hand that giveth". l took this decision because I don't have any child that will inherit this money and my husband relatives are not Christians not even good at all because they are the one that responsible for the death of my husband in other to have all my late husband's property and I don't want my husband's efforts to be used by those that conspired for his death.
I don't want them to know about this development and l know that With God all things are possible This is why I am taking this decision.Though it was very painful to hear this kind of news from my doctor but I am notafraid of death because I know where I am going. I know that I am going to be in the bosom of the Lord. I don't think there is need for any telephone communication in this regard because of my health but the important thing to me is for you to do what i will require you in this regard.
As soon as I receive your reply I shall give you the contact of the Security company here in Cote d' lvoire. I will also issue a letter of authorization to the Security company  that will prove you the present beneficiary of this money.Note when you will contact the security company on no account should you let them know that the content of the deposit is money because my late husband decleared it to them as containg family values belonging to his foriegn business partner who will come for the withdrawal and termination of the contract with the certificate of the deposit which was issued to my late husband by the security company on the day he made the deposit with them which i will send to you on your confirmation that you can handle this transaction.
I also want you,church or the organization to always pray for me because the lord is my only shepherd.My happiness is that I lived a life of a worthy Christian. Whoever that Wants to serve the Lord must serve him in spiritand Truth. Please always be prayerful all through your life. Anydelay in your reply will give me room in sourcing another good person, church,organization for this same purpose.

Please assure me that you will act accordingly as I Stated herein. Hoping to receive your response immedaitely through my private email account(mariamafo@netscape.net).

Thanks and Remain blessed in the Lord.

l remain yours sister in Christ.

Mrs. Mariam Afonso

Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/mrs-mariam-afonso/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=536

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé