Rychlé vyhledávání

Reklama

Mrs.Kate Koroma wife to the late john koroma from Sierra Leon

První výskyt: 09.2004

Text hoaxu

Dear friend,

I am Mrs.kate koroma wife to the late john koroma from Sierra Leon. I am writing you in absolute confidence prmarily to seek your assistance to transfer our cash of($12,500.000.00) now in the custody of a private Security trust firm in Europe.
the money is in trunk boxesdeposited and declared as Precious stones by my late Husband as a matter of fact the company does not know the content as money, although my husband made them to under stand that the boxes belongs to his foreign partner.Source of the money:

My late Husband john koroma, a native of Mende District in the Northern province of Sierra Leone, was the General Manager of Sierra Leone Mining co-operation (S.L.M.C.) Freetown . According to my Husband, this money was the income accrued from Mining Co-operation's over draft and minor sales.
Before the peak of the civil war between the rebels forces and the combined forces of ECOMOG peace keeping operation that almost destroyed my country, following the forceful removal from power of the civilian elected President Ahmed Tejan Kabbah by the rebels. My Husband had already made arrangement for I and my two children to be evacuate to Ivory coast with the CERTIFICATE OF DEPOSIT he made with a security firm in Europe through the aid of U.N evacuation team.

During the war in my country, and following the indiscriminate looting of Public and Government properties by the rebel forces, the Sierra Leone mining coop. Was one of the target looted and it was destroyed. My husband including other top Government functionaries were attacked and killed by the rebels in November 2000 because of his relationship with the civilian Government of Ahmed Tejan Kabbah.

As a result of my husbands's death , and with the information we got that the rebels are out for us the burden became too much for me to handle coupled with the ill health of my daugther she died in the process as i could not afford her a decent medical care.Our only hope now is in you and the boxes deposited in the Security Firm To this effect, I humbly solicit your assistance in the followings ways.

1. to assist me claim this boxes from the security
Firm as our beneficiary

2. to transfer this money (USD$12.5M) in your name to your country

3. to make a good arrangement for a joint business investment on our behalf in your country and you, our Adviser/ Manager For your assistance, I have agreed with my only surviving son that 20% of the total amount will be for your effort and another 10 % to cover all the expenses that may incur during the business transaction, and also 10% for any charity of choice the reason I am doing this is that i never new that people are passing through such hardship like this until i find myself in the same contion. Last, I urge you to keep this transaction strictly confidential as no one knows our where about.

Please as you show your willingness, Forward to us your full name, address and Tel/ Fax numbers, to me via my private email address as indicated bellow, this is for security reasons as i will only be accessing my private email earnestly awaiting your response.
PLEASE SEND YOUR RESPONSE TO: kkoroma1958@netscape.net

Thanks.

May God bless you as you assist us.

MRS KATE KOROMA.

PLEASE SEND YOUR REPLY TO:katekoroma1958@netscape.net
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/mrskate-koroma--wife-to-the-late-john-koroma-from-sierra-leon/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=294

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé