Rychlé vyhledávání

Reklama

MRS.VICTORIA NDLOVU

První výskyt: 09.2002

Text hoaxu

FROM:MRS.VICTORIA NDLOVU.

ATTN:
Dear
You may be surprised to receive this letter from me since you don't knowme personally,but for the introduction,I am MRS. VICTORIA NDLOVU,the wife of Late DR.ONOMUA ANDREW NDLOVU who was recently murdered in the land dispute inzimbabwe.I got your contact from the INTERNATIONAL TRADE CENTRE here in Johhanesburgand decided to write you.

My Husband was among the few black Zimbabwerich famers murdered in the cold blood by the agents of the ruling governmentof President Robert MUGABE for his alleged support and sympathy for the Zimbabwean oppositionparty,controlled by the white minority.

Before his death,he had taken me toLONDON to deposite the sum of FIFTY MILLION UNITED STATES DOLLARS [US$ 50000000]witha security and finance company as if he knew the looming danger in Zimbabwe.Themoney was deposited in a box as a gemstone to avoid much demurrage from the security company.Thismoney was earmarked for the purchase of new farm machinery and chemicals for theestablishment of our new farm in lesotho and Swaziland.

This landproblem arose when president Robert MUGABE introduced a new land act,which whollyaffected the rich white famers and some blacks vehemently condemned the modusoperand"adopted by the government.This resulted to rampant killings and mob actionsby the war veterans and some political thugs presently,more than SIX-HUNDRED[600]peoplehave so far been killed.

Heads of government from the west,especially TheGreat Britain and The United states of America have voice their condemnationof MUGABE'S plan.Subsequently,the South Africa development communirty (SADEC)hascontinuously supported MUGABE'S new land reform Act.It is against this backgroundthat I and my Children who are currently staying as REFUGEE in The SOUTHAFRICAN REPUBLIC but currently seeking An ASSYLUM in any of THE THE WEST AFRICANCOUNTRIES have decided to transfer my late Husband's money into a foreign account.Asthe only and LEGITIMATE -WIFE of my late husband I am saddled with the responsibility ofseeking a genuine foreign account where this money could be transfer without theknowledge of my country's government who are tatically freezing our families wealthback home in ZIMBABWE and The South Africa government seems to be playing alongwith them.

I am faced with the delimma of investing this amount of moneyinThe South Africa Republic for the fear of encountering the same experiencein future since both countries have almost the same political history. Moreso ,the South Africa Financial foreign exchange policy does not allow such investmenthence I am seeking for Assistance.

As a business person whom I mustentrust my future and that of my family on his hands,I must let you know thatthis transfer is 100% RISK FREE. Therefore if you accept to assist my family,we arewilling to offer you 20% of the total sum for your assitance,70% for me and myfamily,while 10% will be mapped out for all expenses.I would wish to invest in yourcountry on REAL- ESTATE based on your advice and I would also receive assurancethat you would'nt sit on this money when transfered into your personal or companyaccount.

If this PLEA is acceptable by you please do send me your personaldetails,Name and Address,telephone and fax numbers .You should know that thisbusiness is highly confidential and shall be kept within you alone. I hope tohear from you soon on the above email address.

Thanks ,
Best Regards,

MRSVICTORIA NDLOVU.
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/mrsvictoria-ndlovu/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=102

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé