Rychlé vyhledávání

Reklama

Mr.Williams Samora the only son of Late Dr Richard Samora

První výskyt: 09.2004

Text hoaxu

STRICTLY CONFIDENTIAL

You may be surprised to receive this letter from me,since you don't know me personally.I am Mr.Williams Samora the only son of Late Dr Richard Samora,who was recently mudered in a land dispute in Zimbabwe.I got your contact through an internet trade directory here in Italy during my search for a reputable person to handle a very confidential transaction which involves a transfer of fund to a foreign account and I decided to contact you.I don't know your person but I relied on faith to see me through.
My late father Dr Richard Samora was among the few black rich Zimbabwean farmers that were murdered in cold blood by the agents of the ruling government of president robert mugabe for his alleged support and sympathy for the zimbabwean opposition party controlled by the white minority.He was in support of the white monority and he has paid the highest prize for that before his untimely death,he had deposited the sum US$20.5million (twenty million, five hundred thousand Dollars). This money was deposited in a box as a family valuables to avoid demurrage with a private security company in South Africa in Johannesburg.This fund was meant for the purchase of new machinery, agro-allied chemicals and establishment of new farms acquired in lesotho Swaziland.
This land problem came when our president,Sir Robert Mugabe introduced a new land "Act" Modi Operadus reform which wholly affected the rich white farmers and some few blacks.A lot of people vehemently rejected the whole excercise and this resulted in rampant killings and mob action by the war veterans and some political thugs, of which my late father was one of the victims,My father was solely killed because of his support for the white farmers.Precisely more than thirty people have been killed so far Heads of government from the western World especially Britain and United States of America have voiced their condemnation of Mugabe's plan.Subsequently South Africa Development community (SADC)has continously supported Mugabe's new land act. Based on this my family were scattered,I am staying in Italy as a refugee while my mother and my two younger sisters are staying in South Africa as refugees as well.We decided to contact you to assist us in transfering this money to your account in your country or any part of the world for investment as the monetary/investment laws of South Africa and Italy prohibit refugees from running bank accounts or be involved in any transaction/investment.Based on this,we are hoping that you will assist us with the Name of God.
As the only son,am saddled with the responsibility of seeking a genuine and honest person who will assist us in transfering this money out of South Africa without the knowledge of my country government who are bent on taking everything my late father had,after confiscating all his farm lands and investments in Zimbabwe.We are absolutely left with nothing except this money.
For your kind assistance,we are offering you 20% of the total fund after the successful transfer of the fund to your account.5% will be set aside for any expenses that we might incure at the course of this transaction,while the remaining 75% will be for my family which will be used for investment in your country under your direction as we don't know anything about investment.you can Contact me back if this proposal is of interest to you,while I implore you to maintain absolute confidentiality required in this transaction.
Yours Truly,
Mr.Williams Samora.
(for the family)
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/mrwilliams-samora-the-only-son-of-late-dr-richard-samora/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=293

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé