Rychlé vyhledávání

Reklama

Mutual Business Relantionship

První výskyt: 10.2002

Text hoaxu

REQUEST FOR URGENT/CONFIDENTIAL BUSINESS RELATIONSHIP

Sir,

I am Idris Abubakar, the Financial Controller and the Contract Award Committee Chairman in the National Electric Power Authority (NEPA)Headquarters in Abuja - Nigeria. My colleague have assigned me to seek for assistance of a reliable foreigner through whom ,we can transfer the sum of US$12,600,000.00 (Twelve Million, Six Hundred Thousand United States Dollars) which arose from the deliberate over-inflated contract value for the General Expansion of the Kanji Dam Thermal Station on behalf of the National Electric Power Authority (NEPA) for increased energy generation to Nigeria and some other West African countries.
This contract was awarded in 1999 to an expatriate firm with the consideration of 10% commission agreement on the total contract value. The contract has been executed and the bona-fide contractor has long been paid, we are left with this US$12,600,000.00 being our share that is remaining in the Federal Government Account. The current favorable political/economic climate in the country now presented an opportunity for this money to be transferred out of the country. A friend who was formally Importing goods from your country, gave me your contact address. He told me that you are trustworthy though he did not know my mission. This assurance gave me courage to link you up for this particular transaction, and I hope it will be of mutual benefit to all of us.

Our contact in the Federal Ministry of Finance have given us a go ahead advice to begin the process of the remittance, hence we have set in motion the machinery for the take off of this transaction and further action will commence immediately we hear from you. We have agreed that the transfer of the money into your account, you shall be entitled to 30% of the total amount transferred, while the remaining 70% will be for us. We decided to give you this percentage in order to motivate you and also to let you feel satisfied at the end of this transaction. The nature of your business is not particularly relevant for the success of this transaction. All we require is your willingness to cooperate and assurance that our own share will be given to us, when this money is transferred into your account. All necessary precautions have been taken to ensure a no risk situation on the sides of both parties and it is believed that the conclusion of this transaction will not last more than 8 working days. However, we are going to retrieve the whole documents that will relate to this transaction and destroy them after the transfer of the money into your account to avoid any trace of the money.

Since we have no knowledge of business, our plan is to invest this money into Real Estate, stocks and we can also invest in some other profitable business in your country based on your advice because many of our years were spent as civil servants and, we may likely resign from government service to private business after this money is transferred into your account.

Please note that this business is strictly confidential and must not be disclosed to a third party. This is necessary to avoid disclosure that may jeopardize the transaction. If this proposal is acceptable to you, or if you have any question, feel free to contact me by email: aiabubakar@presidency.com or Tel/fax:234-9-2726136, you should also send to me your private email address , telephone and fax numbers for easy and confidential communication. I will oblige you with further information if so required.

Best Regards,


Idris Abubakar.
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/mutual-business-relantionship/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=112

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé