Rychlé vyhledávání

Reklama

Mutual Profit Offer: To Recover My Inheritance

První výskyt: 10.2002

Text hoaxu

Hello,

FOR SECURITY REASONS, PLEASE SEND YOUR REPLY ONLY TO
THE EMAIL ADDRESS BELOW:

alberto@Albins.zzn.com

My name is Alberto Martins, and I am writing you from my home in Santa Clara, about 165 miles east of Havana, the Capital City of Cuba. Santa Clara is known for two landmarks; The famous Revolutionary, Che Guevera is buried here; and it is home to one of Cuba's largest universities, La Universidad Central "Martha Abreu" de Las Villas.

This is a compelling story, and I beg you to be patient and read through to the end...I was adopted in 1962, at age 14 months by Mr. Giovanni Martins, the Sugar and tobacco millionaire; some say he also made his fortune from the lucrative illicit drugs trade. My adoption brought so much controversy (probably because I am black), that Mr. Martins was forced by his family to put me into a foster home at age 5 , where I stayed until maturity; Like most Cuban youths, I dreamt of freedom, which every one here knows is called America; like most youths, in time, I joined an Anti-Castro group and that merited automatic 24 hours round the clock surveillance by the Secret Police, but this is also normal in Cuba!
Mr. Martins, my father nevertheless funded my education through the above mentioned university, where I graduated in Automobile Engineering. I am now a mechanic, making just enough to take care of my wife Maria, and 3 boys, Junior, Jose, and Giovanni.

Sadly, My father died in 1996; left only his wife and family (he died childless), and I was not invited to his funeral by his family, but we mourned him deeply; I had no memory of my real father; but I loved him for his kindness to me; he frequently defied his family to visit me...When I got married, he gave my wife a ring present which we later found out was a diamond ring! His Last Will and testament was read and probated. No mention was made of me and my family. Understandably, I carried on with my life.

Two weeks ago, I received a letter from London, from a private Security deposit firm, and the contents of that letter put me into shock! I kept the letter for a week without mentioning it to my wife. Eventually I revealed everything to her...apparently My late father, Mr. Martins had provided for us after all! Mr. Giovanni Martins had bought shares worth about 10 Million USD in 1978, (when I turned 18) and left it in my name; over time, My father bought more shares and increased the shareholding to USD30 million! ( I am made to understand that the current market value is far in excess of this figure...). The letter explained that according to the terms and agreement reached with my late father, the shares were to be delivered to me (The Beneficiary) one calendar year after his death; The manager of this firm in his letter apologized to me for waiting so long to contact me; information of my father's death simply did not reach him until a chance newspaper publication alerted him of the fact. I was then invited to come forward to London, to claim my Inheritance! The total current value of my shares now stand at approximately USD45 million and rising!

But this simple invitation to travel to London is fraught with problems! I have no International Passport! It is impossible to travel out of Cuba, unless with special permission which will of course take months of paperwork to procure...As an Anti-Castro sympathizer , I have absolutely no hope of leaving Cuba legally...The only option is to leave by illegal ferry to the American Coast of Miami, which is extremely dangerous...Every one knows that success rate is about 20%, the unlucky get captured and repatriated back, to prison! But the rich and the connected have a better chance by using low flying aircraft ( which will beat the Cuban Radar) to smuggle them selves out!

I therefore desperately need your help! I need you to contact the London Company on my behalf ; secure the Share Certificates from the Company, and sell/redeem the shares for the current market value and deposit the money into a Bank Account. Once the money is secured, I will make the usual underground deal to be smuggled out of Cuba by aircraft, to freedom! There is absolutely NO RISK to you in this transaction; I and my family are the ones at risk... Therefore, I will make no attempt to call you by land based telephone, which is routinely bugged and monitored by the Secret Police; the only safe telephone is a Satellite Telephone, which I have given you below...Please dial this Satellite telephone and fax straight, thus ++ 871 762 127 825 Telephone; and fax ++ 871 762 127 823 ; You can reach me through these numbers, and please remember NOT to add the Cuban Country Code of 53 in front of these Satellite phone and fax numbers! If you experience any difficulty, please consult your international telephone operator for assistance.

In consideration of your expenses during the course of this transaction, I freely offer you 30% of the value of my shares. If you are willing to help me recover my inheritance, please so indicate in your return reply mail and I will follow up with more details of the London Company contact address and also more details of the shares including the issuing company web address etc. You will then contact the London Security Deposit Company and thereafter schedule to travel to London to close the deal on my behalf and put the USD45million safely into the Banking system...

Looking forward to your urgent reply,

Sincerely,

Alberto Martins
Tel: ++ 871 762 127 825
Fax: ++ 871 762 127 823

alberto@Albins.zzn.com

Poznámka redaktora

Přestože se tento e-mail snaží vzbudit dojem, že je odeslán z Kuby, pravděpodobně je poslán z některé africké země (podle údajů v hlavičce).

Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/mutual-profit-offer-to-recover-my-inheritance/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=127

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé