Rychlé vyhledávání

Reklama

Převod peněz z YUKOS OIL

První výskyt: 09.2005

Text hoaxu

Verze 1

Hello,

I was reading through your profile on the internet and found it interesting. Be so kind to contact me at your earliest convenient for a possible business deal.

I am still in London and do not intend to return to Russia soon for security reasons. Hence I am not ready to sacrifice my life for Russia’s Political purposes.

If you are not familiar with my profile, please take a moment of your very busy schedules to read about me on the internet. For the purpose of confidentiality which is the key to success in business, your response should be directed to my private email: misamore@postmaster.co.uk or better still end at fax at: +44 (0) 7005 - 805 - 094.

Thank you for your time and attention.

Warmest regards,

Mr. Bruce K. MISAMORE,
Chief Financial Officer,
YUKOS Oil & Gas Co., Russia.
Email: brucekm@yukos-ru.org
London Contact:
Tel/Fax No: +44 (0) 7005 - 805 - 094.Verze 2

From: DANIJELA DJURIC [mailto:dadjuric@hotmail.com]
Sent: Wednesday, September 28, 2005 6:37 PM
Subject: From:;Ms. Danijela Djuric


From:;Ms. Danijela Djuric
Personal Secretary to Mikhail Khodorkovsky (M.K)
CEO: YUKOS OIL


Dear Friend,
Greetings to you and your family. I have a profiling amount in an excess of fifty Million United State Dollar(US$50M,) which I seek your partnership in accommodating for me. You will be rewarded with 5% of the total sum for your partnership. Can you be my partner on this?

INTRODUCTION OF MY SELF: I am Mrs. Danijela Djuric a Yugoslavian and personal secretary to Mikhail Khodorkovsky (M.K) the richest man in Russia and owner of the following: Chairman CEO: YUKOS OIL (Russian Most Largest Oil Company)

Chairman CEO: Menatep SBP Bank (A well reputable financial institution with its branches all over the world)

The above funds in question was realized after the Documents of payment of US$423Million was handed over to me to be used in payment of an American oil merchant for his last oil deal with my boss: Mikhail Khodorkovsky, but I discovered that there was an excess of US$50Million which I seek your assistance to invest in your country.

Already the US$423Million have been deposited with Bank Menatep Russia,but the exces I deposited with security company.
While I was on the process of transfer of the US$423Million, My Boss got arrested for his involvement on politics in financing the leading and opposing political parties (the Union of Right Forces, led by Boris Nemtsov, and Yabloko,a liberal/social party led by Gregor Yavlinsky) which poses treat to President Vladimir Putin second tenure as Russian president.
You can catch more of the story on this

http://newsfromrussia.com/main/2003/11/13/51215.html

YOUR ROLE:
All I need from you is to stand as the beneficiary of the consignment containing the sum of US$50Million and I will arrange for the documentation which will enable the Security Company release the trunk box which is containing the sum of US$50Million to you . The funds will be delivered to you in your country and I will pay for the cost of delivery the consignment to you in your country.

If you are interested, please provide an address where the consignment will be deliverred to you in your country.

I am assuring you that this transaction is hundred percent risk free. I have decided to use this sum to relocate to American continent and never to be connected to any of Mikhail Khodorkovsky conglomerates.

The transaction has to be concluded in 1 weeks before Mikhail Khodorkovsky is out on bail.

Please reply this mail I look forward to it.

Much Regards,

Danijela Djuric
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/prevod-penez-z-yukos-oil/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=427

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé