Rychlé vyhledávání

Reklama

SEEKING FOR YOUR INVESTMENT PARTNERSHIP

První výskyt: 11.2006

Text hoaxu

DR. USUMAN DIOP
DIRECTOR: TREASURY AND EXCHANGE UNIT
FOREIGN REMITTANCE DEPARTMENT
MINISTRY OF FINANCE
DAKAR-SENEGAL

FIRST, I MUST SOLICIT YOUR CONFIDENCE IN THESE LETTER. I AM DR. USUMAN DIOP, THE DIRECTOR OF TREASURY AND BILL EXCHANGE AT THE FOREIGN REMITTANCE DEPARTMENT IN THE FEDERAL MINISTRY OF FINANCE WHERE I WORK.

MYSELF AND THREE OTHER COLLEAGUES IN THIS DEPARTMENT ARE CURRENTLY IN NEED OF A FOREIGN PARTNER WHO WILL PRESENT A DESIGNATED SAFE FOREIGN ACCOUNT WHERE WE CAN TRANSFER INTO THE SUM OF TWENTY THREE MILLION, SEVEN HUNDRED THOUSAND US DOLLARS ( 23,700.000.00 ). THIS FUND ACCRUED LEGITIMATELY TO US AS COMMISSION FROM FOREIGN CONTRACTS, THROUGH OUR PRIVATE CONNECTIONS. THE FUND IS PRESENTLY WAITING TO BE REMITTED BY THE APEX BANK TO ANY FOREIGN BANK ACCOUNT PRESENTED BY US FOR THIS REMITTANCE.

HOWEVER, BY VIRTUE OF OUR POSITIONS AS CIVIL SERVANTS IN OUR COUNTRY, WE CANNOT ACQUIRE THIS MONEY IN OUR NAMES, BECAUSE AS HIGH PLACED CIVIL SERVANTS, WE ARE NOT ALLOWED BY THE CIVIL SERVICE CODE OF CONDUCT TO OWN OR OPERATE FOREIGN BANK ACCOUNTS OUTSIDE OUR SHORES. ON THE OTHER HAND, IT IS NOT SAFE FOR US TO KEEP THE MONEY HERE DUE TO OUR UNSTABLE POLITICAL ENVIRONMENT.

I HAVE BEEN DELEGATED AS A MATTER OF TRUST BY MY COLLEAGE, TO LOOK FOR A HONEST FOREIGN PARTNER IN WHOSE ACCOUNT WE WILL TRANSFER THE SUM OF $23,700,000.00 US DOLLARS FOR MUTUAL BENEFIT AND FURTHER INVESTMENT PROJECTS IN YOUR COUNTRY. ON SMOOTH CONCLUSION OF THIS TRANSACTION, YOU WILL BE ENTITLED TO YOUR OWN SHARE OF THE TOTAL SUM AS GRATIFICATION. WE HAVE AGREED THAT 30 % OF THIS MONEY WILL BE FOR YOU AS OUR FOREIGN PARTNER, IN RESPECT TO THE PROVISION OF A FOREIGN BANK ACCOUNT FOR THE TRANSFER, 5% WILL BE SET ASIDE FOR EXPENSES INCURRED DURING THE TRANSFER PROCESS AND 65% WOULD BE FOR ME AND MY COLLEAGUE. THEREAFTER I AND MY COLLEAGUE WILL VISIT YOUR COUNTRY FOR DISBURSEMENT ACCORDING TO THE PERCENTAGES INDICATED, HENCE THE REASON FOR REQUESTING YOUR SINCERE CO-OPERATION IN WORKING TOGETHER AS PARTNERS AND RECEIVE THE FUNDS IN YOUR BANK ACCOUNT WITH TOTAL TRUST.

PLEASE, YOU HAVE BEEN ADVISED TO KEEP THIS INFORMATION A TOP SECRET AS WE ARE STILL IN THE SERVICE AND INTEND TO RETIRE FROM SERVICE CIVIL SERVICE AFTER WE CONCLUDE THIS DEAL WITH YOU. I WILL BE MONITORING THE WHOLE SITUATION HERE IN THIS MINISTRY UNTIL YOU CONFIRM THE MONEY IN YOUR ACCOUNT AND ASK US TO COME DOWN TO YOUR COUNTRY FOR SUBSEQUENT SHARING OF THE FUND ACCORDING TO PERCENTAGES WE AGREED UPON. ALL OTHER NECESSARY INFORMATION WILL BE SENT TO YOU ON YOUR ACCEPTANCE TO CHAMPION THIS TRANSACTION WITH US. I SUGGEST YOU GET BACK TO ME AS SOON AS POSSIBLE THROUGH MY DIRECT TELEPHONE NUMBER 00221 4829179 OR THIS CONFIDENTIAL EMAIL STATING YOUR WISH IN THIS DEAL.

THANKS AND BEST REGARDS.

YOURS FAITHFULLY,

DR. USUMAN DIOP.
DIRECT TEL: 00221 4829179.
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/seeking-for-your-investment-partnership/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=607

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé