Rychlé vyhledávání

Reklama

STRICTLY CONFIDENTIAL BUSINESS PROPOSAL

První výskyt: 07.2002

Text hoaxu

From:Mr.Sly Oliver
Tel:234-8023108038
Fax:234-9-2721523.
Lagos-Nigeria.

Attn:President/Ceo.

STRICTLY CONFIDENTIAL BUSINESS PROPOSAL
RE: TRANSFER OF US$21.5 MILLION (TWENTY ONE MILLION, FIVE HUNDRED THOUSAND US DOLLARS ONLY).

I know this email will reach you as a surprise, but need not to worry as we are using the only secured and confidential medium available to seek for foreign assistance/partnership in a business transaction which is of mutual benefit.

I am a member of the Federal Government of Nigeria Contract Award and Monitoring Committee in the Nigeria National Petroleum Corporatio(NNPC).
Sometime ago, a contract was awarded to a foreign firm in NNPC by my Committee. This contract was over invoiced to the tune of US$21.5M.
U.S. Dollars. This was done deliberately. The over-invoicing was a deal by my committee to benefit from the project. We now want to transfer this money which is in a suspense Account with NNPC into any Overseas
Account which we expect you to provide for us.

SHARE: -
For assisting us in this deal, you will be entitled to 30% of the money, 60% will be for me and my partners while 10% has been mapped out from the total sum to cover any expenses that maybe incurred by us during the course of this transfer, both locally and international expenses.

I would require your company's name,address,telephone cell phone and fax numbers and also, your banking details where the funds will be remitted to i.e bank name, account number, routing number, banker phone and fax number.

The above information would be used to make formal
applications as a matter of procedure for the release of the money. It does not matter whether or not your company does contract projects of this nature described here. The assumption is that your company won the
major contract and subcontracted it out to other companies. More often than not, big trading companies or firms of unrelated fields win major contracts and subcontracts to more specialized firms for execution of
such contracts.

We have strong reliable connections and contacts at
the Central Bank of Nigeria, as well as the Federal Ministry of Finance and we have no doubt that all the money will be released and transferred if we get the necessary foreign partner to assist us in this deal. Therefore,when the business is successfully concluded we shall through our same connections withdraw all documents used from all the concerned Government
Ministries for 100% security.

We are ordinary civil servants and we will not want to miss this once in a lifetime opportunity to get rich. We want this money to be transferred to your nominated bank for us, before the present Democratic Government
start Auditing all Federal Government owned Parastatals.

Please contact me immediately through my fax number whether or not you are interested in this deal.If you are not,it will enable me scout for another foreign partner to carry out this deal. But where you are interested, send the required documents aforementioned herein through my above fax number, as time is of the essence in this business.
I wait in anticipation of your fullest co-operation.

Yours faithfully,
Mr.Sly Oliver.
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/strictly-confidential-business-proposal/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=72

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé