Rychlé vyhledávání

Reklama

Vyzkoušej zdarma - Prémiová internetová ochrana pro Windows


Urgent Assistance Needed

První výskyt: 10.2002

Text hoaxu

PLEASE EXERCISE SOME PATIENCE AND READ THROUGH THIS DETAILED MESSAGE

I am Mr.Hammed Musa an account officer one of the Nation Bank Lagos. for this reason , which will come to light as you read on , I obtained your address particulars from an internet address listing .I have a very urgent and confidential business proposition for you . on December 6th 1997 an oil consultant with the Nigerian National Corporation , Mr. . Ahmed Y. Mustapha an Iraqi National, made a numbered time / fixed for 48 Calendar months, valued US$10 million in my branch . On maturity, we sent a routine notification to his forwarding address but got no reply After a month we sent a reminder and finally, his contract employers,the NNPC, wrote to inform us that Mr. A.Y Mustapha died in an automobile accident while travelling to the eastern part of the country. That he died without making a WILL while all attempts to trace his KIN in Iraqi and inform them about Mr. . Mustapha ,sdeposit of US10million were fruitless. Further investigation revealed that Mr.Youseff was actively opposed to the Government of president Saddam Hussein of Iraq as a result of which he was driven into exile. Being an oil expert, he subsequently obtained a job with NNPC, and settled in Nigeria.

Thereafter, he walked into my office to make the aforementioned deposit of US$10million. He did not declare his KIN in his application paperwork. When I asked, he informed me that he wished it so. In the conservative manner of our Bank (my employer), I did not turn down his wish but rather honored it especially given his high net worth. In reality no one knows the source of his money since apparently, the time frame of his employment with the NNPC does indeed preclude such a large amount of money. It is therefore presumed that he brought his money from Iraqi, although this is open to speculation.

The point however is that his employers are not awareof his money, therefore one can safely infer that no one will overcome forward to claim this money. This fund, totaling US$10M is still siting in my bank dormant account portfolio.

According to Nigerian law, the money will automatically revert to the federal Government Treasury after five years,especially if the account owner is a foreigner who has been certified dead and there is no valid claim.

I am thus looking for a foreigner who will stand in as the next of kin to Mr. Mustapha. It is not necessary to be a blood relation,neither is it necessary to bear the same saw name with Mr.Mustapha.It is even not important for the stand in next of kin to be an Iraqi national. Already I have worked out modalities for achieving my aim of appointing a next of kin as well as transfer the money abroad for us to share .

Apparently no risk involved ! I will process the initial paperwork to obtain approval from the concern parastatal/ department. If you therefore agree to be the INHERITOR / NEXT OF KIN you should provide immediately with the following
1. A bank Account ( an account with zero credit balance is okay .
2. The complete name and address of the bank , holder/Beneficiary,your phone and fax number

Once I have the required information as above, I will initiate the processing of the transfer, and in about 10 working days, the fund will be in your nominated bank account for us to share in the ratio of : 70% for me and 30% for you . This transaction is guaranteed to succeed without any problems. And I shall forward to you more clarification you need and you are free to ask questions

Looking forward to your urgent reply

Your truly

Mr.Hammed Musa
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/urgent-assistance-needed/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=125

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání 2017 - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
Cybersecurity Conference Prague 2019
ToolStore

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
SDRUŽENÍ INTERNETOVÝCH OBCHODŮ  Internet-Shops.cz
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
SECIT.SK
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Levna-vejce