Rychlé vyhledávání

Reklama

Van Glendoven

První výskyt: 09.2004

Text hoaxu

From: Mrs. Labaram E. Van Glendoven.
Glendoven Farms,
Chipinge, Zimbabwe.

Dear Sir,

I am Mrs. Labaram E. Van Glendoven, a widow to late Donald Van Glendoven, a white Zimbabwean Farmer and political opposition leader, before his suden death, the owner of Diary farms limited in Zimbabwe. He owned three tobacco farms in Chipinge, also a majority owner of Glendoven. Farm also situated in Chipinge, in Zimbabwe. You can see more details about my situation and BBC interviews on the websites below:

http://www.1freespace.com/beetee/nov19_2001.html
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/africa/918781.stm
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/africa/715001.stm
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/africa/1063785.stm
http://www.gta.gov.zw/land%20issues/LAND.htm

I am contacting you as the need for me to have a foreign partner in your country has become necessary due to our plans to relocate to that country so that I can start my life all over again as the present political instability in Zimbabwe does not encourage financial investment as the environment, and is no longer conducive for me and my three children. Because of the political instabilities and wanton distruction of lives and properties, I was assisted by a good samaritan to safety in Johannesburg, South Africa. This was reported widely by most international media.

This problem started when the Zimbabwean government under the leadership of President Robert Mugabe announced a decree on May 31st 2000 to seize more than 849 white and political opposition owned farms. During these periods, as reported by international media, BBC and the CNN, more than 6 white farmers were killed including my late husband. The government did not stop at this, as just recently the government have asked all white-farmers to give up their farms to black farmers and politicians who are in alliance with the ruling party or risk going to prison and possibly killed.

So far, more than 1,400 white owned farms have been invaded and confiscated, as well as claiming the properties of the farmers. Also, about 133 white farmers were arrested for defying the orders to leave their farms under the controversial land reform programme of the government. Having married and lived with my late husband in this country Zimbabwe for more than 32 years, I have no other country to go to. Therefore, I decided to contact you, for your assistance, so that I
can divert my interest in Zimbabwe to a more stable country as yours.

Before my husband suden death, he was able to planned well ahead of time to secure some of our properties which were meant for a new farm in Boswana and made a reason money deposit to a finance company. I will not disclose the name of the finance company and the amount that was deposited for security reasons.

However, I will make it known to you as soon as I receive a response from you through my lawyer who has been authorized to act on my behalf. The finance company is not aware of the actual contents of the consignment. All they know is that the two box consignment contain gem stones as reflected in the deposit certificate. Also, I must re-iterate the importance of having a citizen of your country to front for me, since I intend to invest and settle in your country. I do not know much about your country's land-ownership laws, I thought it wise to seek the help of a citizen to act as proxy for me and my children as their future is right now very bleak.

I will upon receiving your consent make all arrangement to move the funds to you pending my arrival to meet with you in your country so that we can both make further arrangements with regards to the investment. Every modality will be worked out by my lawyer to ensure that the money is conveniently moved to your region to enable you receive it in person without any setbacks or inconveniencies. He will arrange a smooth meeting between you and the finance company for the delivery to you.

For your assistance to me, you will be entittled to a commission of 30% of the total sum that you will be receiving on my behalf for the above purpose. If you are interested and willing to assist me, you should please forward to my lawyer via his private email address as stated below:

MR. Frank A. Mccathy.
E-MAIL: frankmccathy@netscape.net

I am waiting urgently for your response, while also requesting that you treat this matter in strict privacy.

Presently, I am in great danger under security watch and will appreciate you correspond with me via my lawyer's confidential email address: frankmccathy@netscape.net
with the following details:

1. YOUR FULL NAMES AND CONTACT ADDRESS.
2. YOUR TELEPHONE AND FAX NUMBER .
3. YOUR DATE OF BIRTH.

Cheers and God bless.

Mrs. Labaram E. Van Glendoven.
(GLENDOVEN FARMS, CHIPINGE, ZIMBABWE).

Poznámka redaktora

Farmářský SCAM.
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/van-glendoven/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=320

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé